Megbékélés és fejlődés – horvát-magyar kiegyezés 150. évfordulója alkalmából rendezett történettudományi konferencia

Térkép nem érhető el
Időpont
2018 dec 05.
10:00 - 15:00
Helyszín
Országház
Az Országgyűlés Hivatalának Közgyűjteményi és Közművelődési Igazgatósága, a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpontja és a Fővárosi Horvát Önkormányzat tisztelettel meghívja Önt a Megbékélés és fejlődés – horvát-magyar kiegyezés 150. évfordulója alkalmából rendezett történettudományi konferenciára.
Program
- 10:05 Kövér László, az Országgyűlés elnökének köszöntője.
- 10:15 Gordan Jandroković, a Horvát Sabor elnökének köszöntője.
- 10:25 Fodor Pál, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont főigazgatójának köszöntője.
I. panel – levezető elnök: Bellavics István
- 10:30 Hermann Róbert: Az államjogi küzdelemtől a katonai összecsapásig (magyar-horvát kapcsolatok 1848-ban).
- 10:50 Jasna Turkalj: A horvát sabor házszabályai a kiegyezés korában – a kisebbség abszolutizmusa, vagy a parlamentarizmus megmentése?
11:10 Kávészünet
II. panel – levezető elnök: Molnár Antal
- 11:40 Sokcsevits Dénes: A magyar-horvát kiegyezés és a horvát nemzetállami intézményrendszer kiépítése.
- 12:00 Željko Holjevac: Ivan Kukuljević Sakcinski és 1868. évi magyar-horvát kiegyezés.
- 12:20 Ress Imre: A nemzeti érdekérvényesítés lehetőségei és korlátai a horvát-magyar kiegyezés rendszerében.
12:40 Ebédszünet
III. panel – levezető elnök: Jasna Turkalj
- 13:30 Stjepan Matković: A horvát pártok magyarokkal kapcsolatos radikális politikájának változatai.
- 13:50 Cieger András: A horvát-magyar államközösség reprezentációja a magyar nyilvánosságban 1868 után.
- 14:10 Vlasta Švoger: Az elemi iskolák modernizációja Horvátországban a kiegyezés politikai rendszerének kontextusában.
- 14:30 Zárszót mond Csóti György, a Magyar-horvát Baráti Kör elnöke.
- 14:40 Rendezvény vége, vendégek távozása.
A kép forrása
Ezt olvastad?
1518-ban Brandenburgi György békési, hunyadi és varasdi ispán és társai ásót ragadtak, s olyan mély gödröt ástak, hogy egy ember