5+1 történelmi film, amit még 2019-ben látni kell

A hosszú téli esték kedveznek a beltéri kulturális programoknak. A jelenleg is futó filmek mellett a hazai mozik még a hátralévő hetekre is tartogatnak izgalmakat a történelmi vonatkozású alkotásokat kedvelő közönség számára. Mai összeállításunkhoz ezekből szemezgetünk.

November 7. óta fut a mozikban, Roland Emmerich Midway címe, amely a Csendes-óceáni hadszíntéren fordulatot hozó csatának állít emléket. A függetlenség napjának alkotója nagy lelkesedéssel igyekezett az amerikai katonák teljesítményének emléket állítani, többek között szereposztása és technikai kivitelezése okán a film mégis sok kritikát kapott. (Hasonlóan nagyszabású második világháborús mozi volt a közelmúltban a Dunkirk, Christofer Nolentől, amelyről Fóris Ákos írt nekünk vagy a már klasszikusnak számító Ryan közlegény megmentése, amiről Lengyel Ádám értekezett.)


A Midway című film plakátja (Forrás: port.hu)

November 14. óta vetítik Espen Sandberg Amundsen című filmjét, amely a norvég felfedező és sarkkutató történetét tárja elénk. Ő volt az, aki a világon elsőként érte el a Déli-sarkot. A rendező nem először vállalkozott arra, hogy a norvég történelem egy-egy jeles alakjának életét vigye filmvászonra. Nem csak az expedíciók embert próbáló epizódjaiba pillanthatunk be, hanem képet kaphatunk Roald Amudsen magánemberként is ellentmondásos személyiségéről.

November 21-én mutatják be Martin Scorsese Az ír című alkotását, amelynek főhőse, Frank Sherran, egy második világháborús veterán, aki bérgyilkosként a 20. századi Amerika leghírhedtebb alakjainak dolgozott. A több évtizeden átívelő történet a legendás szakszervezeti vezető, Jimmy Hoffa eltűnésének históriáját dolgozza fel. Korhűen ábrázolja a szervezett bűnözés összetett rendszerét és a nagypolitikához fűződő kusza viszonyait. A főbb szerepekben olyan színészlegendák tűnnek fel, mint Robert de Niro, Al Pacino és Joe Pesci.


Legendás trió: Pesci, de Niro, Pacino (Forrás: port.hu)

December 5-én kerül nálunk vetítésre a Léghajósok című film. Richard Holmes 2013-ban közreadott könyvének filmadaptációja egy valós történelmi eseményen alapul. 1862. szeptember 5-én James Glaisher és Henry Coxwell széngázzal töltött ballonjukkal megdöntötték a világ akkori repülési magassági rekordját, azzal, hogy megközelítőleg 11887 m magasba emelkedtek. Glaisher megjelenik ebben a filmben is, de Coxwell helyett Amelia Wren kitalált karaktere tűnik fel. Tom Harper rendező az alapötletéről az alábbit nyilatkozta: „A legtöbb repülés általában kilencven perc, két óra. Nagyon érdekesnek találtam azt a gondolatot, hogy valós időben, két szereplővel egy kosárban csináljak valamit.”

A Léghajósok főszereplői (Forrás: mafab.hu)

Ugyancsak december 5-én debütál a magyar mozikban az Akik már nem öregszenek meg című monumentális dokumentumfilm. Az első világháború lezárásának századik évfordulója apropóján Peter Jackson, az Gyűrűk ura trilógia Oscar-díjas rendezője arra vállalkozott, hogy a legmodernebb technikai megoldásokkal restaurált és színezett meg korabeli archív felvételeket. Hozzáférést kapott a BBC és a Brit Birodalmi Hadtörténeti Múzeum archívumaihoz, ahol több mint 600 órányi felvételből válogatta össze a film anyagát. A vásznon életre kelnek a katonák, akik testközelből tapasztalták meg az első világégés borzalmait. A csapatmozgások mellett bepillantást nyerhetünk a napi rutinba és megtudhatjuk miként szövődtek barátságok és mivel teltek a csatamentes időszakok a lövészárkokban. A rendező nyilatkozatában elmondta, hogy személyes érdeklődésén túl az vezette a film készítése során, hogy hangot adjon a katonáknak, feltárva félelmeiket és reményeiket, valamint bemutassa miként változtatta meg egy teljes generáció sorsát a Nagy Háború. (Réfi Oszkó Dániel korábban írt nekünk az 1914-es karácsonyi fegyverszünet ihlette filmről: Fegyverszünet karácsonyra.)

Akik nem öregszenek (Forrás. port.hu)

2019. december 26-án vetítik először nálunk a Chichinette – Véletlenül kém lettem című dokumentumfilmet. Marthe Cohn, a zsidó származású francia nő, aki a második világháború alatt kémként működött 98 éves korában, a világot körbeutazva emlékszik vissza életének eddig elhallgatott epizódjaira.

Árvai Tünde

Ezt olvastad?

Simó Sándor filmrendező (1934–2001) saját novellájából forgatta az Apám néhány boldog éve című filmjét, amelyben emléket állít egy korszaknak, az
Támogasson minket