A Millenniumtól 1956-ig – Plakátkiállítás Szegeden

A heti programajánlónkban összegeztük a várható programokat. Veszprém, Szolnok mellett már említést tettünk két szegedi eseményről, melynek központjába a Szent Korona, és a bolsevizmus került. Mai cikkünkben egy újabb Tisza-parti eseményre kívánjuk felhívni olvasóink figyelmét.

Különleges plakátkiállítás nyílik „PlakArt – Vizuális művészet a számítógépes grafika előtt” címmel a szegedi Móra Ferenc Múzeumban: a millenniumi rendezvényektől kezdve egészen 1956-ig láthatóak falragaszok az adott korok lenyomataiként. A különböző plakátokról kiderül, hogyan védekeztek hazánkban a maláriát terjesztő szúnyogok ellen, hogyan óvtak az alkoholfogyasztástól, milyen felvilágosítás járt a házasság előtt állóknak, és bemutatnak egy olyan 1956-os plakátot is, melyen eredeti bakancsnyom látható.

Igazi időutazásban lehet részük a Móra Ferenc Múzeum új időszaki kiállítására érkezőknek: az 1890-es évektől kezdve egészen 1956-ig barangolhatják be Magyarország történelmét plakátok segítségével a látogatók. Kiderül például, hogyan nézett ki a nagy millenniumi kiállítás plakátja: a tárlatot Ferenc József császár nyitotta meg 1896-ban, melyet összesen több mint 5 millióan láttak.

A kiállításon bemutatják a dualizmus korának virágzó gazdaságát, a mindennapi életet, valamint az első világháborúval, majd a Tanácsköztársasággal kapcsolatos plakátokat is. A két világháború közötti időszakban ismét fellendülő gazdaságot szemléltetik többek között az Orion rádió plakátjai: ekkoriban az európai rádióexport 40%-át az Orion biztosította.


Kép forrása: MFM

Az ötvenes évekből megjelentek a klasszikus propagandaeszközként, szovjet mintákra készült plakátok, valamint az egészségüggyel kapcsolatos falragaszok is. Kiderül például, hogy a malária egészen a hatvanas évek elejéig komoly gondot okozott Magyarországon – Mátyás király, II. Rákóczi Ferenc és Széchenyi István is szenvedett ebben a betegségben. De láthatunk olyan plakátot is, mely a házasság előtt állókat buzdítja a felvilágosítás és a családtervezés fontosságára.


Kép forrása: MFM

A tárlat legdrámaiabb plakátja egy 1956-ban készült linóleumnyomat, melyen az 1956. október 23-i dátum mellett ez az ikonikus Petőfi-idézet szerepel: „… esküszünk, hogy rabok tovább nem leszünk!” A papíron bakancs-nyomokat is találhatunk: a plakátot a forradalom zivataraiban taposhatták meg.

A kiállítás április 12-én, szerdán 17 órakor nyitják meg a Móra Ferenc Múzeum aulájában. A tárlat december 31-ig tekinthető meg a Múzeum nyitvatartási idejében.

 

Ezt olvastad?

Az idén 80 éves, Széchenyi-díjas történész, M. Kiss Sándor életművének esszenciáját veheti kezébe az érdeklődő olvasó a Szembesülés című kötettel.
Támogasson minket