Bajza József, avagy egy Horvátország-szakértő a huszadik század elejéről

Ismert reformkori írónk nem az egyetlen Bajza József volt, aki beírta magát a magyar tudományosság történetébe. Testvérének, Jánosnak az unokája – aki irodalomtörténészként, történészként, a horvát-magyar kapcsolatok kutatójaként maradandót alkotott a 20. század első felében – szintén ezt a nevet viselte. De mivel foglalkozott pontosabban?

A nagy múltú Bajza család fontos és meghatározó háttér volt a fiatal József számára. 1885. január 31-én született, Fugyivásárhelyen. A tehetséges fiú bölcseleti képzésre ment, magyar és latin nyelvből és irodalomból szerzett doktori oklevelet 1906-ban a budapesti egyetemen, egy évvel később a tanári képesítővizsgát is letéve. Pályája kezdetén az irodalomtörténeti és a nyelvészeti kérdések iránt érdeklődött. Korai dolgozatainak túlnyomó része jeles ősével foglalkozott. Kutatásainak meglett az eredménye, 1911-ben elnyerte az Akadémia Ipolyi-jutalmát egy, az idősebb Bajzáról szóló monográfia elkészítésére. A munka nyomán elkészült kötet 1914-ben jelent meg, s hogy ne okozzon zavart a kettős névvel, írását Szűcsi József néven adta ki. Irodalmi kutatásai nem ragadtak meg a rokoni kapcsolatoknál. Kiadta Petőfi István verseit, több tanulmányt közölt Kisfaludy Sándorról, Kisfaludy Károlyról, és más írókról, költőkről is. Mindeközben főállásban a Magyar Nemzeti Múzeum Országos Széchényi Könyvtárában dolgozott, végigjárva a ranglétrát. 1906-ban került ide gyakornokként, s mikor 1923-ban kinevezték a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen (mely a félreértések elkerülése végett az ELTE jogelődje) a horvát nyelv és irodalom nyilvános rendes tanárává, már a Hírlaptári Osztály igazgatója volt. 1923-tól haláláig főállású egyetemi oktatóként dolgozott.

Bajza József
Forrás: Bajza József: A horvát kérdés. Válogatott tanulmányok. (szerk.: Tóth László) Budapest, 1941.

Hogyan lett a tehetséges ifjú irodalomtörténészből, irodalmárból a horvát nyelv, és a magyar-horvát kapcsolatok szakértője? A válasz egy munkahelyi barátságban keresendő. Széchényi Könyvtárbeli munkája során megismerkedett a nála alig néhány évvel idősebb Milan Šufflay-jal. A mélységesen magyarbarát horvát történész 1905 és 1908 között a Széchényi Könyvtárban dolgozott gyakornokként. Hatására Bajza érdeklődése déli szomszédjaink felé fordult. Ekkor kezdett horvátul tanulni, melyben olyan szintre jutott el, hogy egyetemi oktatóként már óráit is ezen a nyelven tartotta hallgatóinak. Témaváltása fokozatos volt. Munkáinak bibliográfiáját megvizsgálva kiderül, hogy 1913 előtt semmilyen délszláv tárgyú művet nem publikált, utána viszont szinte kizárólag erre a kérdéskörre fókuszált.

Milan Šufflay.
Őrzőhely: Országos Széchényi Könyvtár, Kézirattár. Forrás: http://www.kepkonyvtar.hu

A háború alatt élénk publicisztikában fejtette ki a magyar-horvát viszonnyal kapcsolatos véleményét. Már első írásaiban kritizálta a magyar kormány horvát politikáját, akiket azzal vádolt, hogy az igazi horvátok miattuk nem politizálnak, vagy ha igen, akkor a trializmus zászlaja alatt el akarnak szakadni Magyarországtól. Szerinte a magyar-horvát barátság a horvátok érdekét szolgálta volna, mivel a szerbek kíméletlenül elnyomnák a horvátokat egy közös államalakulatban. 1914 szeptemberében arra is felhívta a figyelmet, hogy a horvátországi magyarellenes megnyilvánulások egyértelműen szerb érdekeket szolgálnak. 1917-ben a horvát választójog kiterjesztésének szükségességére hívta fel olvasói figyelmét. Elveinek összefoglalását az 1918. július 6-án megjelent A horvát eszme című írásában adta a Magyar Hírlap hasábjain. Javasolta az 1868-as horvát-magyar kiegyezés revízióját, valamint garanciát kért arra, hogy Horvátország horvát, azaz nem délszláv politikát fog folytatni. Óriási hibának tartotta, hogy a magyar kormány 1905 és 1918 között a Horvát-Szerb Koalícióra támaszkodott a néppártiak és jogpártiak helyett. Szerinte a magyar-horvát államközösség csak nagystílű horvát politikával tartható fenn, melyben Horvátországot egyenrangú partnerként ismerik el. Javaslata azonban megkésett volt, és nem is vették figyelembe a vezető magyar politikai körök.

Osztotta Šufflay meggyőződését, hogy a nyolcszáz év óta tartó magyar-horvát unió a két nemzet kölcsönös egymásra utaltságának egyenes következményeként alakult ki, s fejlődött a közös történelem során. Ahogy Szekfű Gyula fogalmazott 1941-ben, a Magyar Szemlében a két történész elképzeléseiről:

„Mindkettőjük elgondolása szerint a horvát-magyar egységet a két nemzet önakaratából, mindkettő népiségének tökéletes respektálásával kell megalkotni, s ennek szolgálatában írt, dolgozott, beszélt Bajza József a világháború óta húsz esztendőn át. Nemcsak tudós munkákban leplezte le a kiegyezéskori magyar-horvát politika hibáit, s mutatta ki viszont a magyar-horvát együttélés, közös műveltség és egymásrautaltság százados voltát, hanem a horvát-szerb küzdelem, a jugoszláv belső történet minden új fordulatát is kritikával és magyarázattal kísérte, mely utóbbiak nagy része az ő klasszikusan kifejező, finom formulázásaival éveken át a Magyar Szemle hasábjain jelent meg.”

Bajza a Magyar Szemlén túl is élénk publicisztikai tevékenységet fejtett ki. Rendszeresen jelentek meg cikkei a Magyar Hírlapban, az Új Nemzedékben, a Magyar Külpolitikában, és a Magyarság című napilapban. Utóbbiban általában Battorych Kornél néven írta alá tanulmányait. Publicisztikai tevékenysége mellett tudományos tevékenységét sem hanyagolta el. Magyar-horvát történeti és irodalomtörténeti kutatásait haláláig folytatta, eredményeit publikálva. Fiatalon, 53 évesen hunyt el, 1938. január 8-án. Művei – amellett, hogy megfelelő kritikával kezelendők – a délszláv, és különösen a horvát kérdések iránt érdeklődőknek máig megkerülhetetlenek.

Szőts Zoltán Oszkár

Ezt olvastad?

Cikkemben azt kívánom röviden bemutatni, miként hoztunk létre 2023 tavaszán egy 32 fős, 10. évfolyamos gimnáziumi osztállyal egy alapvetően papír
Támogasson minket