Harcok a végeken – a nyugat-magyarországi felkelés

Az első világháború után létrejött Német-ausztriai Köztársaság területe 1918-ban még magában foglalta a Szudéta-vidéket, Szilézia egy részét, Dél-Tirolt és Észak-Krajnát. A köztársaság kikiáltásának napján (1918. november 12.) kiadott ideiglenes alkotmány 2. cikkelye az Osztrák Köztársaságot a német Weimari Köztársaság szerves részének tekintette, ám az osztrák–német egyesülést az antant nem támogatta. Mindezt az Ausztriával 1919. szeptember 10-én aláírt saint-germaini békeszerződés is megerősítette, mely a fiatal köztársaság területét 118311 km²-ről 84000 km²-re csökkentette. Ugyanakkor rendelkezett Magyarország 4312 km²-nyi nyugati sávjának elcsatolásáról is, mellyel az antant a csehszlovákok által szorgalmazott – Magyarország és Ausztria között húzódó – szláv korridor tervét kívánta megakadályozni, illetve így akarta a fiatal köztársaságot az önálló állami létre ösztönözni, vagyis Magyarország kárára kárpótolni Ausztriát az egyesülési tilalomért, valamint az elvesztett 34311 km²-nyi területért.

Moson, Sopron és Vas vármegye nyugati sávjára, valamint Sopronra és környékére a szociáldemokrata többségű osztrák államtanács – etnikai elvekre hivatkozva – már 1918. november 17-én bejelentette területi igényét. Magyarország bár igyekezett tárgyalásokat folytatni az osztrák kormánnyal, ám a magyar javaslatokat Ausztria rendre visszautasította. Mindez megágyazott egy nemzeti alapon szerveződő felkelésnek.

A területet Ausztria hivatalosan 1921. augusztus 29-én vehette át, melyet a magyar hatóságok vonakodva ugyan, de kiürítettek, miközben soproniak és rábaköziek ezrei tiltakoztak az elcsatolása ellen. Az osztrák alakulatok augusztus 28-án lépték át a történelmi nyugati határt, hogy érvényesítsék a saint-germaini szerződés területi rendelkezését, azonban Ágfalvánál a Francia-Kiss Mihály, Kaszala Károly és Maderspach Viktor parancsnoksága alatt álló magyar erők tüzet nyitottak a bevonuló csapatokra. Ezzel kezdetét vette az a felkelés, melynek során – a helyi magyar és horvát lakosság támogatásával – magyar irreguláris erők kiszorították az osztrákokat Nyugat-Magyarországról.

A nyugat-magyarországi felkelők (Wikipédia)

Kecskeméttől Fölöstömig – A Rongyos Gárda története a megalakulástól az 1921. évi felkelésig

A nyugat-magyarországi felkelést kirobbantó irreguláris alakulatot Héjjas Iván volt magyar királyi főhadnagy Kecskemét melletti tanyáján hívta életre hívta 1919. április 18-án, az általa megfogalmazott és a jelenlévő tagoknak felolvasott hét pontjával. Héjjas ebben a proklamációjában többek között az országhatárok megvédésére és a Tanácsköztársaság elleni küzdelemre szólított fel, valamint földreformot sürgetett.

„1. Magyarország a magyaroké. Magyarország határai nem a maiak, hanem a háború előttiek. Ezekért és magyar fajunkért készek vagyunk bármelyik pillanatban életünket adni.

2. Harcolunk a nemzetközi, országvesztő vörös uralom ellen. Harcolunk az istentelen és hazátlan rombolók ellen, de a feudális születési előjogok ellen is egyaránt.

3. A pacifizmus csak álmodozás – amennyi a fegyvered, annyi az országod és a kenyered.

4. A földbirtokegység legnagyobb határát a mezőgazdasági termelési eszközök fejlettsége határozza meg. Az ezen felüli birtokra földreformot követelünk, a négy évig becsülettel vérét áldozó nincstelen parasztságunk javára – az egyetemes magyar népszaporulat és népjólét érdekében.

5. A bank- és ipartőke kérdéseiben a döntő szó az államé legyen a nép érdekében – és ne fordítva.

6. A munkaadó és munkás harcában álljon az államhatalom igazságos védőként a munkás mellé.

7. A magyar élet minden síkján magyarok legyenek a vezetők.”

(Héjjas Iván, 1919. április 18. Idézi:  Köztelek, 1919. 11. szám, 238. oldal)

Az alakulatot frontot megjárt katonák, gazdalegények, napszámosok és a Székely Hadosztály maradékai alkották. Céljaik a fent idézett kiáltványban foglaltak voltak, s a kommün elleni küzdelem mellett a bevonuló román csapatok ellen is gerillaharcot vívtak.

A fegyveres csoport elsődleges toborzóterepe a Duna-Tisza köze volt. Nem ok nélkül. Ez a vidék volt ugyanis a Tanácsköztársaság alatt kitört ellenforradalmi felkelés központja, melyet Szamuely Tibor vezetésével kegyetlenül megtoroltak. Az ellenforradalom győzelme után a gárda vezetői különböző irredenta és fajvédő mozgalmakhoz kötődtek, mint például a Magyar Országos Véderő Egyesület, Turul Szövetség, Etelközi Szövetség, vagy annak közvetlen alárendeltségébe tartozó Kettőskereszt Vérszövetség.

A konszolidáció előrehaladtával nyilvánvalóvá vált, hogy a különítményekre és egyéb belső felhasználású szabadcsapatokra a továbbiakban nincs szükség. Leszerelésük, átcsoportosításuk, tartalékba helyezésük ezért folyamatosan zajlott. Kiderült az is, hogy a korábban szorgalmazott irredenta katonai akciók csak illúziók maradnak. Éppen ezért kapóra jött e „feladatát vesztett” különítménynek 1921 augusztusa, amikor is az osztrák alakulatok megkezdték Nyugat-Magyarország birtokbavételét.

A nyugat-magyarországi felkelők. (Wikipédia)

Lajtabánság, velencei konferencia és a soproni népszavazás – A „Civitas Fidelissima” története

Az 1921. augusztus 28-án Francia-Kiss Mihály, Kaszala Károly és Maderspach Viktor vezetésével Ágfalvánál kirobbant felkelés tűzerejének jelentős részét az egy évvel korábban, 1920 júliusában a fölöstömi (fürstenfeldi) osztrák fegyverraktárból zsákmányolt fegyverek adták. A Nyugat-Magyarországért fegyvert ragadó Rongyos Gárda soraiban mintegy száz albán és bosnyák önkéntes is harcolt, a világháború során a Monarchia hadseregében tábori imámként szolgáló Durics Hilmi Huszein vezetésével.

Ausztria 1921 szeptemberében ismét megkísérelte Sopron elfoglalását, azonban a nyugat-magyarországi felkelők szeptember 8-án, a második ágfalvai ütközetben megfutamították a túlerőben lévő osztrák alakulatokat. A győzelem végleg megmentette Sopront az idegen megszállástól. Az eredményes felkelés következtében kiáltották ki Prónay Pál vezetésével 1921. október 4-én – Felsőőr fővárossal – a független Lajtabánságot. Prónay terveiben nem szerepelt Lajtabánság önálló államként való fenntartása, részben mert bevételek híján nem ígérkezhetett hosszú életűnek, másrészt pedig célja volt, hogy a terület pacifikálása után hivatalosan is átadja azt Magyarországnak.

Lajtabánság bélyege.(Wikipédia)

A nyugati végeken másfél hónapig tartó fegyveres harc a velencei konferencia összehívását eredményezte október 11-én, miután Olaszország vállalta a közvetítő szerepet Ausztria és Magyarország között. A Bethlen István miniszterelnök és Bánffy Miklós külügyminiszter vezette magyar delegációnak sikerült elérnie, hogy Sopronban, Ágfalván, Nagycenken, Kópházán, Sopronbánfalván, Balfon, Fertőrákoson, Harkán és Fertőbozon népszavazás döntsön a hovatartozás kérdéséről. A voksolást 1921. december 14-én Sopronban, december 16-án pedig a környező 8 faluban bonyolítottak le.

Az eredményt december 17-én hirdették ki: a 27069 szavazásra jogosult személyből 24063 fő (87,7%) jelent meg. A szavazáson megjelentek közül 15334 fő (63,8%) szavazott a magyar államhoz való tartozásra, 8227 fő (34,2%) Ausztria mellett tette le voksát, míg 502 szavazat (2,1%) érvénytelen volt. Így Sopron és környéke – 257 km² – magyar kézen maradt. Az eredményt a Nagykövetek Tanácsa 1921. december 20-i ülésén az osztrákok tiltakozása ellenére – akik választási csalást emlegettek – tudomásul vette. Sopron és környéke magyar maradt, mely területek felett a magyar fegyveres erők 1922. január 1-jén átvették az ellenőrzést. Ugyanezen a napon az Ausztriának átadott 4000 km²-nyi terület – 292000 lakossal – Burgenland néven vált Ausztria kilencedik tartományává.

Sopron a Magyarország melletti kiállás eredményeképp 1922-ben megkapta a „Civitas Fidelissima” (Leghűségesebb Város) címet. A Rongyos Gárda küzdelmeinek hatására megtartott népszavazás tartós revíziós siker volt a trianoni országcsonkítás után. Ahogy az 1919-ben kirobbant és 1923-ban a lausanne-i békeszerződéssel lezárult török függetlenségi háború, úgy a nyugat-magyarországi felkelés is azzal a tanulsággal szolgált, hogy a fegyveres ellenállás révén talán kedvezőbb békét lehetett kieszközölni.

A Burgenlandról a két világháború között folyó történettudományi vitákról lásd korábbi cikkünket:

Az osztrák és a magyar történetírás Burgenland-vitájáról (1918/1921–1945)

Csarnai Márk

Felhasznált irodalom:

Ádám T. István: A nyugatmagyarországi felkelés története. Budapest, Külpolitika, 1935.

Bálint István János (szerk.): A Rongyos Gárda harcai 1919–1939. Budapest, Magyar Haza, 1999.

Botlik József: Nyugat-Magyarország sorsa 1918–1921. Vasszilvágy, Magyar Nyugat Könyvkiadó, 2008.

Hajagos Csaba (szerk.): Akik bátrak és hősök voltak – Honvédelem és nemzeti ellenállás az első világégés utáni Magyarországon (1919–1939). Budapest, Magyar Patrióták Közössége, 2020.

Héjjas Jenő: A nyugat-magyarországi felkelés. Budapest, Magyar Ház, 2006.

Kántás Balázs: Árnyékhadsereg? Válogatott dokumentumok a Kettőskereszt Vérszövetség katonai titkos társaság 1920-as évekbeli működéséről. Budapest, Hungarovox Kiadó, 2020.

Kántás Balázs: Documenta Paramilitaria Hungarica. Tanulmány és történeti források a Kettőskereszt Vérszövetség titkos irreguláris katonai alakulat tevékenységéről, 1919–1945. Budapest, OSZK Magyar Elektronikus Könyvtár, 2020.

Ormos Mária: Civitas fidelissima – Népszavazás Sopronban 1921. Győr, Gordiusz Kiadó, 1990.

ifj. Sarkady Sándor: Civitas fidelissima. Felkelés és népszavazás. Hogyan lett Sopron a leghűségesebb város? Rubicon, 2014/8.

Shvoy Kálmán: Shvoy Kálmán titkos naplója és emlékirata 1920–1945. Forráskiad. szerk.: Perneki Mihály. Budapest, Kossuth Könyvkiadó, 1983.

Tóth Imre: Út az 1921. évi soproni népszavazáshoz. Rubicon, 2014/8. 4–11.

Tóth Imre: Két Anschluss között. Nyugat-Magyarország és Burgenland Wilsontól Hitlerig. Budapest, Kronosz Kiadó, 2020.

Ezt olvastad?

Simó Sándor filmrendező (1934–2001) saját novellájából forgatta az Apám néhány boldog éve című filmjét, amelyben emléket állít egy korszaknak, az
Támogasson minket