Heti ajánló 2017/24.
Magyar ezredek a Doberdó-fennsík védelmében, a 14–16. századi könyvkultúra interdiszciplináris megvilágításban, a reformáció 500. évfordulója, régészeti expedíciók és a tiszazugi méregkeverők. Ezek lesznek a heti rendezvények témái.
Szerdán, június 14-én a Magyar ezredek a Doberdó-fennsík védelmében című könyv második, bővített kiadásának bemutatója lesz a Hadtörténeti Intézet és Múzeum dísztermében. Pintér Tamás, Rózsafi János és Stencinger Norbert kötetét Balla Tibor alezredes, hadtörténész mutatja be. (Bővebben.)
Csütörtökön, június 15-én kezdődik A könyv és olvasója. A 14–16. századi könyvkultúra interdiszciplináris megvilágításban című kétnapos konferencia az MTA Könyvtár és Információs Központ Konferenciatermében. A részletes program itt olvasható.
Százhalombattán a reformáció 500. évfordulója kapcsán három témában hallgathatnak előadásokat az érdeklődők. Az előadók Szabó András irodalomtörténész, Petrőczi Éva költő és irodalomtörténész, valamint Bölcsföldi András református lelkész, irodalmár lesznek. (Bővebben.)
A szobrok éve: régészet Héliopolisztól Irakig címmel tart előadást Pabeschitz Virág, utazó régész a legfrissebb expedíciókon szerzett tapasztalatairól, a héliopoliszi kolosszális szobor megtalálásától egészen az iraki Kurdisztánban végzett feltárásig. (Bővebben.)
Pénteken, június 16-án kerül sor a Méregkeverők című könyv kerekasztal-beszélgetéssel és vetítéssel egybekötött bemutatójára. A kötetet Mátay Mónika szerkesztette. A kerekasztal résztvevői Deáky Zita, Erős Ferenc, K. Horváth Zsolt, Pók Attila és Szécsényi Mihály lesznek. A beszélgetés előtt pedig részleteket vetítenek Schiffer Pál Tiszazug (1968) és Astrid Bussink Angyalcsinálók (2005) című filmjéből.
A könyvről: „1929 nyarán meghökkentő pletyka terjedt el a tiszazugi falvakban. A szóbeszéd szerint csalódott és dühös nők megmérgezték iszákos, durva, vagy éppen rokkant férjeiket, megszabadultak azoktól, akik a terhükre voltak és megkeserítették az életüket. A névtelen feljelentő levelek nyomán hamarosan kirobbant a Horthy-kor legnagyobb bűnügyi botránya. Felbolydult az ország, az arzéngyilkosságok a címlapra kerültek, az újságok vezető hírekben közölték a szenzációs bűntény ijesztő részleteit.” (Bővebben.)
Ezek lesznek a hét programjai, kövesse velünk az eseményeket a továbbiakban is! Ne feledjék, Naptár rovatunk hét közben is folyamatosan frissül, érdemes rendszeresen figyelni.
(Naptárunkba szívesen fogadunk minden történelemmel kapcsolatos, tudományos programot. E-mail címünk: info@ujkor.hu)
Ezt olvastad?
További cikkek
História a Kutatók Éjszakáján
2033. szeptember 29-én és 30-án kerül megrendezésre a Kutatók Éjszakája programfolyam, amelyhez idén is több száz oktatási, közművelődési intézmény, valamint kutatóközpont csatlakozott. Szubjektív válogatásunkhoz a történettudományhoz kapcsolódó programok közül szemezgettünk. […]
Az ősi idegenek áltudománya
2023. szeptember 13-én Jaime Munsson „ufológus”, áltudós egy általa nem-földi eredetű faj múmiáiként azonosított tárgyakat mutatott be a mexikói Kongresszus előtt. Az esemény nagy nemzetközi médiavisszhangot kapott, s ismét az […]
Tudományos előprojekt a svájci katolikus egyházban és rendekben elkövetett szexualizált erőszak történeti kutatásához
2021 decemberének elején másfél év tárgyalásainak eredményeképpen megállapodás jött létre a svájci katolikus egyház szervezetei és a Zürichi Egyetem Történeti Intézete között az egyházban tapasztalt szexuális erőszak jelenségének történeti feltárásáról. […]
Előző cikk
Könyvrestaurálás a magyar és az osztrák könyvtárakban – tudományos-ismeretterjesztő előadás a bécsi Collegium Hungaricumban
A kódexek, a Corvinák és a könyvrestaurálás rejtelmeiről mesélt Ádám Ágnes az érdeklődőknek 2017. június 7-én a Bécsi Magyar Történeti Intézet rendezvényén. Ifj. Bertényi Iván igazgató köszöntőjében bemutatta az elismert […]