Heti ajánló 2017/7.
Love is in the air… and so is history. Valentin hetében számos könyvbemutató, kiállítás-megnyitó és előadás gondoskodik arról, hogy történelmi randit hozhassunk össze. Heti programajánlónk a Naptárunkban található rendezvényeket ismerteti.
Hétfőn február 13-án nyitották meg a „70 éves a forint” című vándorkiállítást Debrecenben, a kiállítást a Debreceni Egyetem Főépületében március 19-ig lehet megtekinteni. (Bővebben.)
Kedden, február 14-én Budapest Főváros Levéltára Rejtőzködő történelem a világhálón – az 1944. évi adatszolgáltatási ívektől Kassáig címmel tájékoztatót tart a világhálón elérhető adatbázisairól. (Bővebben.)
A Miskolci Egyetem Demeter Gábor és Bagdi Róbert (MTA Történettudományi Intézet) előadását hallgathatják meg az érdeklődők, amelynek címe: A társadalom differenciáltsága és térbeli szerveződése Sátoraljaújhelyen 1870-ben (a népszámlálási ívek történeti térinformatikai és statisztikai feldolgozása) (Bővebben.)
Szerdán, február 15-én a Politikatörténeti Intézetben a Kulcskérdések sorozat keretében arra keresik a választ, hogy hogyan békíthető ki a nemzeti (alkotmányos) identitás az európaival. (Bővebben.)
Az ELTE BTK Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet és az Új- és Jelenkori Magyar Történeti Tanszék kerekasztal-beszélgetéssel egybekötve mutatja be Buzinkay Géza A magyar sajtó és újságírás története a kezdetektől a rendszerváltásig című kötetét. (Bővebben.)
Andaházi Szeghy Viktor A magyar királyi honvédség részvétele a Szovjetunió elleni támadásban. 1941. június-december című kötetét Kiss Gábor Ferenc mutatja be a Stefánia Palotában. (Bővebben.)
A bécsi Collegium Hungaricum földszinti nagytermében lesz a Frauen als Heldinnen című első világháborús fotókiállítás megnyitója. A kiállítás április 7-ig látogatható. (Bővebben.)
Csütörtökön, február 16-án a Semmelweis Egyetemen kerül sor a Hagyomány, értékmentés és innováció a tudományban című tudományos ülésre, ahol a természettudományok, a technika és az orvoslás történetéből hallgathatunk meg előadásokat. (Bővebben.)
A Magyar Nemzeti Levéltár a Gulág Emlékbizottság támogatásával megvalósult projektjét mutatja be, amely az egykori Szovjetunióba – Gupvi táborokba és Gulág lágerekbe – hurcolt magyarok legnagyobb itthon őrzött teljes iratanyagát állományvédelmi szempontból kezelte, konzerválta, majd digitalizálta. A projekthez jelentős online fejlesztések kapcsolódnak, amelyek a tudományos kutatást és az állampolgári érdeklődés kiszolgálását is megkönnyíthetik a jövőben. (Bővebben.)
Az ELTE BTK Kelet-Európa Története Tanszék és a Holokauszt Emlékközpont mutatja be Szita Szabolcs Gyógyíthatatlan sebek – Magyarok az auschwitz-birkenaui lágerbirodalomban című monográfiáját. A könyvbemutatóra az ELTE BTK Történeti Intézet Szekfű Gyula Könyvtárában kerül sor. (Bővebben.)
Kövér György, az ELTE BTK Történeti Intézet Gazdaság- és Társadalomtörténeti Tanszék professzora székfoglaló előadását tartja a Magyar Tudományos Akadémián, Patrónus és tanítványi gárda: a Domanovszky-iskola címmel. (Bővebben.)
A Magyar Történelmi Társulat Vekerdi László szakosztálya mini-konferenciát rendez, Nietzsche, Wagner és koruk címmel. (Bővebben.)
Ezek lesznek a következő hét programjai, kövesse velünk az eseményeket a továbbiakban is! Ne felejtsék, Naptár rovatunk hét közben is folyamatosan frissül, érdemes rendszeresen figyelni.
(Naptárunkba szívesen fogadunk minden történelemmel kapcsolatos, tudományos programot. E-mail címünk: info@ujkor.hu)
Ezt olvastad?
További cikkek
Történelmi kötetek és programok a 94. Ünnepi Könyvhéten
Az Ünnepi Könyvhetet idén 94. alkalommal rendezik meg. A 2023. június 8–11. közötti eseménynek Budapesten a Vörösmarty tér, a Vigadó tér és a Duna-korzó terület fog otthont adni, de más […]
Tisztújító közgyűlés a Magyar Történelmi Társulatban
2023. május 13-án tisztújító közgyűlést tartott a Magyar Történelmi Társulat. Nyolc év után leköszönt elnöki posztjáról Hermann Róbert, illetve a főtitkári pozícióról Csukovits Enikő. Az ülésen értékelték az elmúlt időszak […]
VallásCooltúra – Vallásokról, vallástudományról közérthetően
Mi köze van a Q-Anonnak és az összeesküvés-elméleteknek a valláshoz? Mi a különbség a vallási turizmus és a zarándoklat közt? Mi a helyzet a sorozatgyilkosokkal és az ő esetleges vallási […]
Előző cikk
Életmód és anyagi kultúra – Lőrinc László új könyvéről
Hogyan változtak ételeink az idők folyamán? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Néhány kérdés, melyre megtudhatjuk a választ Lőrinc […]