Idegen hadakban | Konferenciafelhívás
Az Eszterházy Károly Egyetem Történelemtudományi Intézete tudományos konferenciát szervez „Idegen hadakban” címmel.
„A 18. század háborúit három magyar katonanemzedék harcolta végig idegen hadakban” – írta 1984-ben dr. Zachar József hadtörténész, az Eszterházy Károly Egyetem egykori oktatója Idegen hadakban című könyve ajánlójában. E vitézek közül sokan méltatlanul kikerültek a magyarországi hadtörténelem látóköréből, pedig emléküket, tetteiket, erényeiket választott hazájuk ma is számon tartja. Az Eszterházy Károly Egyetem Történelemtudományi Intézete egykori kiváló tanára és a külföldön elhunyt magyar katonák előtt tiszteleg egy hasonló témájú konferencia meghirdetésével.
A kora újkori hadművészeti átalakulások, a nagy létszámú állandó hadseregek kialakulása, az új harcászati eszközök és csapatnemek megjelenése, valamint a különböző katonai szövetségek létrejötte a hadviselés „nemzetköziesedését” is magával hozta. Az elmúlt négy évszázadban számos alkalommal – kényszerű emigráció, határváltozás, megélhetés vagy csupán katonai karrier-építés céljából – szolgáltak magyarok idegen országok reguláris vagy irreguláris haderőiben.
A konferencia célja emléket állítani ezeknek a honfitársainknak, akik haditetteikkel gyakran nemzetközi hírnevet is szerezve vívtak ki elismerést a magyarság számára a világ minden táján. A szervezők szívesen látnak minden olyan előadást, amely többé vagy kevésbé ismert személyek katonai pályáját mutatja be a kora újkortól egészen napjainkig. A tisztek mellett a legénységi beosztású magyarok szolgálatát is szeretnék megismertetni. Fontosnak tartják emellett a hadifoglyok személyes történeteinek feltárását és a kutatásuk népszerűsítését is, így a konferencián ilyen témájú előadásoknak is teret kívánnak biztosítani.
Az előzetes tervek szerint a konferencia az alábbi főbb témakörök, kutatási irányvonalak köré szerveződik:
- A huszárság meghonosítása Európa és a világ hadseregeiben
- Katonatiszti életpályák idegen országok hadseregeiben
- Magyarok az Egyesült Államok háborúiban
- Magyar katonák szolgálata Latin-Amerikában
- Magyar katonák tevékenysége Ázsiában és Afrikában
- Negyvennyolcas katonai emigránsok a világ körül
- Magyar hadifogolysorsok a 18–20. század folyamán
- Magyarok a Nagy Háború külföldi seregeiben
- Magyar nemzetiségű katonák az utódállamok hadseregeiben
- Magyarok a francia idegenlégióban
- Magyarok a 2. világháború külföldi haderőiben
- Magyar nemzetiségű katonák a kommunista tábor hadseregeiben
- Magyarok a hidegháború forró pontjain
- Magyar nemzetiségű katonák az 1990-es évek fegyveres konfliktusaiban
A szervezők örömmel veszik a fenti témakörökben kutatásokat folytató, legalább alapszakos diplomával rendelkező kollégák jelentkezését. Megfelelő számú jelentkező esetén angol nyelvű szekció indítását is tervezik. A konferenciára az alábbi linken található űrlap kitöltésével, és egy – legfeljebb 200 szó terjedelmű – szakmailag megalapozott absztrakt csatolásával lehet jelentkezni.
A jelentkezéseket 2020. szeptember 15-ig lehet leadni. A jelentkezés további feltétele lesz a regisztrációs díj befizetése, melynek összege 5000 Ft + igény esetén a szállás költsége. A szervezők a befizetésre vonatkozó értesítéseket az absztraktok befogadását követően küldik el.
A konferenciára a szervezők tervei szerint 2020 novemberében kerül sor, helyszín: Eszterházy Károly Egyetem, Eger, Eszterházy tér 1. (Amennyiben a járványhelyzet miatt újabb lezárásra kerülne sor, a konferenciát online formában tartják meg.) A további részletekről a jelentkezők számának ismeretében adnak tájékoztatást. További információ ezen az e-mail címen kérhető.
Ezt olvastad?
További cikkek
TePO 10 Jubileumi Konferencia | Meghívó
2023. májusában volt 10 éve, hogy a Doktoranduszok Országos Szövetsége Történelem- és Politikatudományi Osztálya (TePO) megalakult. Ennek kapcsán az Osztály jubileumi konferenciát rendez 2023. december 2-án a Magyar Kereskedelmi és […]
History Rocks! – a Sabaton zenekar első világháborús projektje Magyarországon
1918. november 11-én írta alá Németország az antanthatalmakkal a fegyverszüneti megállapodást – ezzel véget ért a négy évig tartó Nagy Háború. Az esemény 105. évfordulójának alkalmából a HM Hadtörténeti Intézet […]
A legpontosabb másodi világháborús játék(?) – A The Troop videojáték történészi szemmel
Vannak olyan témák, amelyeket már számtalanszor feldolgozott a (video)játék- és a filmipar, és amelyekkel könyvtárakat töltött meg a történészszakma és a regényírók. Ezek között biztosan toplistás a második világháború, különösképpen […]
Előző cikk
Akkó és az Angolok Tornya – Recenzió
Az utóbbi évtizedekben rendkívüli módon megnövekedett az angolszász történelmi kutatás, különösképpen pedig a brit és amerikai ismeretterjesztő történetírás érdeklődése a keresztes hadjáratok, a Szentföld, a katonai lovagrendek, illetve az oszmánok […]