Háborús hétköznapok VI.

Térkép nem érhető el

Időpont
2021 okt 14. - 2021 okt 15.
Egész napos

Helyszín
HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum


A Hadtörténeti Intézet és Múzeum és a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum szervezésében kerül sor a „Háborús hétköznapok VI.” című tudományos konferenciára.

 A konferencia időpontja: 2021. október 14–15.  

 

A konferencia programja:

 Október 14., csütörtök (Helyszín: HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum II. em.  Tóth Ágoston terem 1014 Budapest, Kapisztrán tér 2–4.)

09.00 – 09.10  A megjelenteket köszöntés, megnyitó Dr. Horváth Csaba ezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokhelyettes

Délelőtti ülésszak – elnök: Dr. Sallay Gergely (HM HIM Hadtörténeti Múzeum)

09.10 – 09.30  Torma Galina (Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum): Az 1918–19-es évek filmhíradóinak rekonstrukciója – 100 év után először látható filmfelvételek

09.30 – 09.50  Gondos László (Hadtörténeti Múzeum): Felderítőballonok az Osztrák–Magyar Monarchia haderejében

09.50 – 10.10  Fröhlich Dávid (Hadtörténeti Múzeum): Zsákmányolt bélyegzők és pecsétnyomók a Nagy Háborúból

10.10 – 10.30  Heilauf Zsuzsanna (Tomory Lajos Múzeum): Háborús hétköznapok Pestszentlőrincen – Wimmerth Béla plébános első világháborús feljegyzései

10.30 – 10.50  kávészünet

 10.50 – 11.10  Hidvégi András (Hadtörténeti Múzeum): A Hadtörténeti Múzeum első világháborús múzeumpedagógiai foglalkozásai, tárlatai és programjai (2014–2020)

11.10 – 11.30  Tóth Orsolya (Hadtörténeti Múzeum): A tábori nyomda működése a Krasznaja Rjecska-i hadifogolytáborban (1919–1920)

11.30 – 11.50  Káplár Zsolt (Hadtörténeti Intézet és Múzeum): A novonyikolajevszki vörös rém – Egy kései hűtlenségi per a Horthy-korszakban

11.50 – 12.00  Kérdések, hozzászólások

12.00 – 13.00  szünet

Délutáni ülésszak – elnök: Dr. Závodi Szilvia (HM HIM Hadtörténeti Múzeum)

13.00 – 13.20  Ringer István (Petőfi Irodalmi Múzeum Kazinczy Ferenc Múzeuma): A spanyolnátha-járvány Sátoraljaújhelyen

13.20 – 13.40  Szuromi Kristóf (PPKE – Hadtörténeti Múzeum): IV. Károly és Zita szófiai és konstantinápolyi útja a sajtó tükrében

13.40 – 14.00  Sallay Gergely (Hadtörténeti Múzeum): Kevéssé ismert jelvények az első világháborús hadijótékonyság területéről

14.00 – 14.20  Katona Csaba (Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet): Az erőszak traumája: A háborús erőszak utóhatása

14.20 – 14.40  kávészünet

14.40 – 15.00  Molnár Eszter Edina (Petőfi Irodalmi Múzeum): Budapest, 1914. július 25. – Érzelemtörténeti jegyzet

15.00 – 15.20  Tóth Péter András (Hadtörténeti Intézet): Az időjárási- és a terepviszonyok jelentősége az első világháborúban

15.20 – 15.40  Sáfár József (Távírómúzeum): Az ellenség harctéri lehallgatásának kezdeti időszaka

15.40 – 16.00  Kaba Eszter (Politikatörténeti Intézet): „Szibéria különleges hely” – Útirajzok a hadifogságból

16.00 – 16.20  Kérdések, hozzászólások, zárszó

16.20 A Háborús hétköznapok V. Tanulmánykötet bemutatója Dr. Ringer István, múzeumigazgató, Petőfi Irodalmi Múzeum Kazinczy Ferenc Múzeuma

 

Október 15., péntek (Helyszín: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum Színházterem. 1036 Budapest, Korona tér 1.)

09.00 – 09.10  A megjelenteket köszöntése Dr. Török Róbert, igazgató, Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

Délelőtti ülésszak – elnök: Dr. Török Róbert (Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum)

09.10 – 09.30  Veres Emese-Gyöngyvér: A brassói cs. és kir. 2. gyalogezred zászlója hadba vonuláskor a brassói sajtó tükrében

09.30 – 09.50  Kulcsár Viktor (Hadtörténeti Múzeum): Budapest 1914. évi erődítése

09.50 – 10.10  Polgár Balázs (Hadtörténeti Múzeum): A Nagy Háború öröksége – régészeti perspektívák

10.10 – 10.30  Magdó Csaba (Postamúzeum): A Magyar Királyi Honvédség vezetékes híradó eszközei 1931-ig

10.30 – 10.50  kávészünet

10.50 – 11.10  Kincses Katalin Mária (KGRE – VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár): „A száműzött Rákóczi”-botrány az első világháború első felében

11.10 – 11.30  Huszár Mihály – Németh Ildikó (Marcali Múzeum): Kőbe vésett nevek – A marcali első világháborús emlékmű névlistájának elemzése és annak tanulságai

11.30 – 11.50  S. Nagy Anikó (Budapest): Csokoládékatona – A Nagy Háború édes pillanatai

11.50 – 12.00  Kérdések, hozzászólások

12.00 – 12.15  „Sesztina Lajos Cég Hősi Halottai” emléktábla megkoszorúzása

12.15 – 13.00  kávészünet

Délutáni ülésszak – elnök: Dr. Polgár Balázs (HM HIM Hadtörténeti Múzeum)

13.00 – 13.20  Bene Krisztián (Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar): A franciaországi magyar katonai diaszpóra az első világháború időszakában egyéni életutak tükrében

13.20 – 13.40  Csekő Ernő (MNL Győr-Moson-Sopron Megye Soproni Levéltára): Az „osztrák menekültek” – Az orosz megszállás elől Galíciából, Bukovinából elmenekültek elhelyezése, illetve helyzete Sopron vármegyében az első világháború alatt

13.40 – 14.00  Batalka Krisztina (BME Levéltár): Oktatás és oktatásszervezés a Műegyetemen az első világháború idején

14.00 – 14.20  Heltai Gyöngyi (Vietnámi Nemzeti Egyetem): A budapesti színészek és a budapesti színigazgatók önálló érdekvédelmi szövetségeinek megalakulása (1917–1919)

14.20 – 14.40  Matolcsi Réka (Nemzeti Közszolgálati Egyetem): Királysértési ügyek az első világháború idején

14.40 – 15.00  Kérdések, hozzászólások, zárszó

Ezt olvastad?

Az ELTE BTK Művelődéstörténeti Tanszéke és az ELTE TTK Társadalom- és Gazdaságföldrajzi Tanszéke meghirdeti a jelentkezést a Dimenziók VI. Tér-Táj-Kép