A Monarchia mint megszálló hatalom (A múzsákat lelövik, ugye?)

Térkép nem érhető el

Időpont
2017 szept 27.
17:30 - 19:00

Helyszín
Politikatörténeti Intézet


A Politikatörténeti Intézet idén is folytatja A múzsákat lelövik, ugye? című első világháborús beszélgetés-sorozatát, melynek idei évada A háború peremén címet viseli. A programsorozat következő beszélgetésére 2017. szeptember 27-én (szerda) 17:30-tól kerül sor Az Osztrák-Magyar Monarchia mint megszálló hatalom: Nemzet- és birodalomépítés, gazdasági és emberi erőforrások kiaknázása az első világháború alatt címmel.

Az 1914-es év vereségei után az Osztrák-Magyar Monarchia hadserege minden évben jelentős területeket szállt meg a Balkántól Románián át Ukrajnáig és Lengyelországig. Itt néhol egyedül, néhol szövetségeseivel közösen fenntartotta a közrendet, működtette a közigazgatást, az oktatást és – a háborús erőfeszítés számára talán legfontosabb módon – szert tehetett az adott terület anyagi erőforrásaira is. A Monarchia a változó körülményeknek megfelelően, illetve a békeelképzelésekhez is alkalmazkodva eltérő súllyal és módon irányította ezeket a társadalmakat. A fizikai erőszaktól a nemzeti ébredés támogatásáig, a fenntartható gazdasági működéstől a kizsákmányolásig sokféle gyakorlat alakult ki. Ennek megfelelően pedig a Monarchia mint megszálló hatalom képe is változatos volt. A beszélgetés a megszállás sokféleségét, az eltérő súlypontokat és a mögöttük rejlő érdekeket, motivációkat veszi számba.

Forrás: polhist.hu

 

A beszélgetés résztvevői:

Pollmann Ferenc PhD, hadtörténész (HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum)
Ress Imre, a történettudomány kandidátusa, tudományos főmunkatárs (MTA BTK TTI)

A beszélgetést vezeti: Egry Gábor

 

A részvételi szándékot az info@phistory.hu email címen vagy a 06-1-301-4920-as telefonszámon lehet jelezni.

Helyszín: a Politikatörténeti Intézet II. emeleti könyvtárának olvasóterme (1054 Budapest, Alkotmány u. 2.)

Facebook-esemény: A Monarchia mint megszálló hatalom (A múzsákat lelövik, ugye?)

Ezt olvastad?

Milyen archívumokat kell mindenképpen felkeresnünk, ha a hidegháború korában készült fényképeket szeretnénk vizsgálni? Miként használták fel a fotókat a politikai