A Hadsereg – Haditengerészet amerikai futball mérkőzésről
A Hadsereg – Haditengerészet, vagy angolul Army – Navy mérkőzés, az Egyesült Államok Fegyveres Erőinek két haderőnemi főiskolája, a West Point-i (Hadsereg), illetve az annapolisi (Haditengerészet) katonai akadémia futball csapatai közti amerikai futball mérkőzés, melyet idén a mai napon rendeznek. A mérkőzéshez számos hagyomány kapcsolódik, főként ezeket szedtem össze egy videóba.
A mérkőzést először 1890-ben rendezték meg, és tíz évet leszámítva minden évben sor került az összecsapásra. Az idei találkozó a 123. alkalom, hogy megrendezik a Hadsereg – Haditengerészet mérkőzést, melyen az örök mérleg jelenleg 62 győzelemmel, 53 vereséggel és 7 döntetlennel a Haditengerészet akadémiájának javára áll. A mérkőzésnek legtöbb alkalommal Philadelphia városa adott otthon, idén is itt találkozik a két csapat, s ez lesz a 90. alkalom, hogy a „testvéri szeretet városa” lehet az összecsapás házigazdája.
A mérkőzéshez számos hagyomány is tartozik, ezek közül a két legérdekesebb a mezek, illetve az ellenfél kabalájának elrablása.
A két csapat hosszú idő óta egyedi, erre a mérkőzésre összeállított szerelésben lép pályára, mellyel a haderőnem története előtt tiszteleg. Az idei évben a Haditengerészet kadétjai az asztronauták és a NASA előtt hajt főt. A csapat sisakján egy asztronauta festett képe lesz látható, mezen pedig több motívumban is megjelenik a NASA logója. A Hadsereg ezzel szemben az 1. páncéloshadosztály Fáklya hadműveletben való részvétele előtt tiszteleg: a sisakon a hadosztály jelvénye lesz látható, a festés pedig a hadosztály akkor használt tankjainak festését imitálja, hasonlóan a mezhez. Emellett az akkori század-hívójelek is megjelennek a játékosok mezén.
A mérkőzés másik izgalmas „hagyománya” a kadétok ellenfél kabalái ellen irányuló hadműveletei, hogy ellopják azokat a mérkőzések előtt. A West Point kabalája az öszvérek, míg a Haditengerészet akadémiája egy angórakecskét „alkalmaz” erre a célra. Főleg utóbbi elfogására volt több látványos kísérlet is az elmúlt évtizedekben. A helyzet annyira elfajult a ’90-es évek elejére, hogy a két akadémia vezetői 1992-ben memorandumban tiltotta be ezt a tevékenységet, súlyos büntetéssel fenyegetve az ilyen tevékenységben részt vevő kadétokat – ez azonban nem szabott gátat a kabalarablásoknak, legutóbb a tavalyi évben, 2021-ben került sor a Haditengerészet kecskéjének elrablására.
A mérkőzésekről, és a hozzá kapcsolódó hagyományokról – például a kabalarablásokról – Lengyel Ádám bővebben is beszélt a TheHistoryGeek YouTube-csatorna videójában, az alábbi linken elérhetitek:
Ezt olvastad?
További cikkek
Nándorfehérvár 1521. évi ostroma és elvesztése – könyvbemutató a Bálnában
Hogyan veszett el Magyarország kulcsa, a Délvidék kapuja? Miként került török kézre 1521-ben a 65 évvel korábban sikerrel megvédett Nándorfehérvár? Mit jelentett ez a vereség politikai szempontból? Dr. Cseh Valentinnek […]
De jó lett volna, ha nekünk is elmagyarázzák ezeket annak idején! – az elBeszélő vendége Kerepeszki Róbert
Hamarosan az egyetemeken is becsengetnek, s az új történészhallgatók elődjeik nyomdokait követve megkezdik tanulmányaikat az alapozótárgyakkal. Ezek egyike a minden egyetemen kötelező „Bevezetés a történettudományba”, amely nem a legkönnyebb tárgy […]
Felhívás – újra meghirdetve | IX. Kárpát-medencei Fiatal Magyar Történészek Tábora
A nyárra tervezett IX. Kárpát-medencei Fiatal Magyar Történészek Táborának megrendezését technikai okok miatt el kellett halasztani októberre, de négy év után újra várja az érdeklődőket a Belvedere Meridionale Alapítvány rendezvénye. […]
Előző cikk
Észak Szemirámisza és a félszemű Alkibiadész – A Nagy Katalin sorozatról
2019-ben jelent meg a Nagy Katalin című angol dráma minisorozat Philip Martin rendezésében. A sorozat Katalin uralkodásának arra az időszakára koncentrál, amikor Grigorij Patyomkin jelen van a cárnő életében. Katalin […]