Egy hivatal működése, majd eltűnése – Recenzió
A Nemzeti Emlékezet Bizottsága 2015-ben jelentette meg Csatári Bence munkáját, amely az 1956 utáni magyar történelem egyik nem igazán ismert intézménye, a Tájékoztatási Hivatal két évének eseményeit mutatja be.
A Kádár-korszak sajtóirányításáról és tömegkommunikációjáról már eddig is több munka megjelent, a legfontosabbak közé sorolhatjuk a Zárt, bizalmas, számozott első kötetét, illetve Takács Róbert, a Kádár-kor politikai újságírását bemutató könyvet. Mindkét munkában foglalkoznak a Tájékoztatási Hivatallal, azonban a forradalom utáni időszak részletes bemutatása eddig nem történt meg.
A könyv elején megismerjük azt az időszakot, amely a forradalom leverése után kezdődött Magyarországon. A megszilárdítás első percétől kezdve komoly szerepet szántak a tömegkommunikációnak, hiszen úgy vélték a korábbi évek alapján, hogy segítségével hamarabb sikerül bebiztosítani a hatalmukat. Ezek az évek azért is voltak fontosak, hiszen ekkor még nem dőlt el, hogy ki kapja meg a vezető szerepet: a Tájékoztatási Hivatal (TH) vagy az MSZMP Központi Bizottságának Agitációs és Propaganda Osztálya (APO).
Az első részben a TH előzményeit mutatja be a szerző, amit még a Nagy Imre-kormány alapított 1954-ben, de Rákosi utasítására egy év múlva meg is szüntettek. Ez a döntés egyet jelentett azzal, hogy a média irányítása és ellenőrzése az APO kezébe került át. Azonban tudjuk, hogy itt még nincs vége.

Ezt követően ismerhetjük meg a TH megalapításának körülményeit. 1956. december 19-én ugyanis azzal a céllal hozták újra létre, hogy a párt kommunikációját és a társadalom tájékoztatását támogassa. Közvetlenül a kormányfő alá rendelték, a lapengedélyek kiadása is a feladatai közé tartozott, amellett, hogy a legfontosabb médiumok (Magyar Távirati Iroda, Magyar Rádió, Magyar Újságírók Országos Szövetsége) felügyeletét is ellátta. A feladat fontosságát bizonyítja, hogy Kádár János nem másra, mint egyik bizalmasára, Szirmai Istvánra bízta a vezetői tisztséget. Emellett kitér a megyei lapok tájékoztatásával felmerült nehézségekre illetve a bevett eljárásokra is. Hiszen nem csodálkozunk, amikor Csatári arról ír, hogy erőteljes cenzúra volt jelen, előre egyeztetni kellett a beszélgetések témáit, vagy éppen az, hogy a szakmai képzettség nem játszott szerepet a munkatársak kiválasztásában. A TH működése egyet jelentett azzal, hogy újra elindult a hatalmi harc a Hivatal és az APO között.
A harmadik fejezet a TH és az MTI „közös munkáját” mutatja be, ami nem más, mint az MTI által készített bizalmas jelentések szerepe a TH munkájában. Itt többek között szó esett Nehrunak, India első miniszterelnökének véleményéről, vagyis mit gondolt 1956-ról és a magyar helyzetről; Kéthly Anna londoni beszédéről, a Szabad Európa Rádió híreiről és a különböző európai sajtótudósításokról.
A negyedik már a sajtódiplomáciával foglalkozik, vagyis azzal, hogyan tájékoztatták a külföldi sajtó- és média munkatársait Magyarországról. Ehhez el kellett azt is érni, hogy a Külügyminisztérium időben tájékoztassa a TH-t a legfontosabb eseményekről. Kiemeli a magyarországi délszláv pedagógus-konferenciát, ami azért lehet érdekes, hiszen Magyarország és Jugoszlávia kapcsolata – a szovjet-jugoszláv viszonyhoz hasonlóan-, folyamatosan változott.
A televízió hivatalos, 1957-es elindításáig a legfontosabb tömegkommunikációs szerepet a rádió töltötte be, így ennek ellenőrzését részletesen megismerjük a következő fejezetben. A TH több alkalommal is kritizálta az MR munkáját, többek között, amikor nem emlékeztek meg méltó módon Lenin születésnapjáról, nem ítélték el megfelelően a forradalmat, nem megfelelően tudósítottak a csepeli ifjúmunkás gyűlésről 1957 januárjában, vagy a Falurádió adásait nem tartották megfelelőnek. Természetesen néhány hét múlva már kedvezőbb hangvételű jelentéseket írtak a rádió tevékenységéről. Az MR mellett a másik legfontosabb tájékoztatási szerv az MTI volt, amelynek külpolitikai munkája sokat javult, bár még mindig lassabbnak számított a nyugati országokhoz képest.

A hatodik fejezet már a sajtóval foglakozik, ugyanis a megjelent újságok folyamatosan ellenőrzés alatt álltak. Elsőként a Film, Színház, Muzsika című lapot mutatja be, hiszen sok színész vett részt a forradalomban. Az újság ezt nem támogatta, viszont a dolgozók még nem feltétlenül voltak az új rendszer hívei. A Nők Lapja a társadalom női tagjait próbálta tájékoztatni, azonban több kritika is érte, mivel nem volt olyan lap ebben az országban, amely ne írt volna az MSZMP-ről, kivéve ez az újság. Így nem csoda, hogy változásra volt szükség a lapnál. A Labdarúgás című újságot is támadták, hiszen a TH nem nézte jó szemmel, hogy olyan focistákról írtak, akik 1956 után elhagyták az országot.
Ezután megismerjük a cenzúra szerepét, hiszen a párt joggal tartott attól, hogy ha érzékeny témákról írnak, akkor újabb forradalom kialakulása is bekövetkezhet. Ezzel kapcsolatban már megfigyelhető a TH szerepének csökkenése, hiszen a cenzúra folyamatában is egyre kevesebbet vett részt, jelentősége inkább a lapkiadás területén volt.
A következő részben a lapengedélyeket veszi sorra, hiszen egy újság indítását két okkal lehetett abban az időben megakadályozni, az ideológiai háttér vagy a papírhiány miatt. Ez utóbbi különösen nehezítette a lapok megjelenését, de az üzemi lapok természetesen kivételnek számítottak. A Pénzügy és Számvitel újság megjelenéséről Apró Antal miniszterelnök-helyettes és nem a TH döntött. Több olyan újságról is olvashatunk, amelyek elindítását meglepő módon megtagadták (Szövetkezet) vagy éppen engedélyezték (Reformátusok Lapja, Technika). A papírhiány olyan mértékű volt, hogy nemcsak megtagadták egyes lapok elindítását, hanem a magasabb példányszámot sem engedték meg.
A kilencedik fejezet a Rákosi-rendszer híveit, pontosabban a sajtóban dolgozók helyzetét mutatja be ezekben az években, mivel sokakat leváltottak, eltávolítottak eddigi tisztségéből. Ezen kívül azt is előírták, hogy az MTI nem tudósíthatott a peres ügyekről, ez alól a Perbíró-Kováts-ügy kivételnek számított.

1957 tavaszán Szirmai Istvánt áthelyezték a Hivatalból, és közel két éven át az MSZMP KB Agitációs és Propaganda Osztálya vezetője lett. Utódja az a Darvasi István volt, aki 1958-ban szintén átkerült az APO-hoz. Ez egyet jelentett a TH vezető szerepének az elvesztésével, vagyis a média irányítása újra az APO kezébe került. Azonban megállapíthatjuk, hogy Szirmai vezetése alatt a TH a magyar médiapolitika egyik meghatározó intézményének számított.
A könyv végén található a felhasznált források és szakirodalmi kiadványok listája, amely a korszak iránt érdeklődőknek nyújt támpontot. A kiadvány lapozása során annyi hiányérzetem volt, hogy nem jelent meg benne képanyag, pedig hasznos lett volna nemcsak a vezetők, hanem a korabeli sajtóanyagok megismerése miatt is. Egy-egy iratot akár teljes terjedelmében meg lehetett volna jelentetni, ezáltal közelebb víve az Olvasót az eseményekhez.
Összességében egy hiánypótló munka született, amely segít megérteni azt a folyamatot, ami az 1956-os forradalom leverése után a magyar médiapolitikában lezajlott.
Szakál Veronika
Az ismertetett kötet: Csatári Bence: A Tájékoztatási Hivatal története Szirmai István elnöksége alatt (1956-1957). Budapest, Nemzeti Emlékezet Bizottsága, 2015. 156 p.
Ezt olvastad?
További cikkek
„Nem mondhatom, hogy kommunizmust, mert ezt senki nem akarja…” – Mit szerettek volna a munkástanácsok 1956-57-ben?
Csalódni fog, aki kezébe veszi a Gulyás Martin: „Szocializmust akarunk, de magyar úton” – Munkástanácsok 1956-1957-ben című munkáját. A Corvina Kiadó gondozásában megjelent kötet ugyanis nem csupán az 1956-os forradalom […]
Beethoven zsoldosai – A Wagner-csoport
Az orosz „privát katonai kontraktort”, a Wagner-csoportot az utóbbi időben elég komoly érdeklődés övezi, köszönhetően a már több mint egy éve zajló orosz-ukrán háborúnak, amelyben a szervezet zsoldosai szerepet vállalnak. […]
Tényszerűen a leírhatatlanról – Witold Pilecki lovassági kapitány auschwitzi jelentése
A holokauszt a második világháború egyik legborzasztóbb fejezete. A felfoghatatlan emberi könyörtelenség csúcspontja, az állam által előírt tömegmészárlás és népirtás definíciója. Mivel igen mély nyomot hagyott az emberiség kollektív emlékezetében, […]
Előző cikk
Perényi Zsigmond emlékülés és kiállítás az Országházban
Az Országgyűlési Múzeum idén immáron ötödik éve rendezett októberben emlékülést az 1848–49. évi országgyűlés mártírjainak tiszteletére. Ők azok az 1849. október 10–24. között kivégzett politikusok, akik valamennyien az országgyűlés tagjai […]