Modern első világháborús kiállítás nyílik a Hadtörténeti Intézet és Múzeumban
A Hadtörténeti Intézet és Múzeumban 2016. május 20-án nagyszabású új, első világháborús állandó kiállítás nyílik az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság támogatásával. Az épülő tárlatot az egyik kurátor, dr. Sallay Gergely kíséretében jártuk be.
Sallay Gergely
A kiállítás szerkezete
A kiállítás szervesen illeszkedik a Hadtörténeti Múzeum állandó kiállításai közé, mind területileg, mind kronológiailag. A tíztermes tárlat első három terme az Osztrák-Magyar Monarchia hadseregének történetét mutatja be 1867-től 1914-ig. A negyedik teremből a szarajevói merénylet és a mozgósítás részleteit ismerheti meg a látogató. Az ötödik teremtől a kilencedikig a világháború eseményeit tekinthetjük át éves bontásban, míg az utolsó terem középpontjában a Nagy Háború emlékezete áll.
Fotó: Szikits Péter / HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum
Vezérfonalak
Minden terembe belépve világító információs oszlop fogadja a látogatót. Vaktérképek mutatják az adott évben fontos eseményeket, azt kiemelve, hol tevékenykedett magyar katona. Egy-egy kiemelt tárgy is idekerült, ami kötődik az adott évhez, de a háborút is kifejezi valamilyen formában. Az utolsó teremben helyet kapott például egy amulett, amelyben egy hősi halált halt katona édesanyja fia hamvait hordozta a legendárium szerint – mondta el Sallay Gergely. Minden teremben találunk sötétszürke színnel személyi vitrint, amely valamelyik fontos szereplő – például Ferenc Ferdinánd vagy Szurmay Sándor – személyes tárgyait tartalmazza. Valamennyi teremben található lila színű hátország-vitrin. Az első teremben a hátország környéki lelkesedés fejeződik ki, a másodikban az Auguszta Alap működése, a harmadikban a Hadsegélyező Hivatal tevékenysége, a negyedik teremben a hadiművészek, a posta és vasút, majd a nők szerepe a háborúban és az önkéntes őrsereg. Tovább menve az élelmiszerjegyek, a beszolgáltatás és a hadikölcsön akciók ismerhetők meg. „Igyekeztünk a személyességre törekedni, hogy bemutassuk azt, hogy a lakosság milyen intenzitással vonódott be a háborúba” – tette hozzá Sallay Gergely.
Fotó: Szikits Péter / HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum
Kiállított anyagok
A háborús enteriőrök végigkísérik a kiállítást. Ezeknek segítségével vasútállomáson, hadifogoly-barakkban vagy lövészárokban érezheti magát a látogató. A kiállítás nagyrészt a Hadtörténeti Múzeum anyagaira épül, de kölcsöntárgyak is láthatóak lesznek, továbbá nagyszámú adomány, amely a XXI. Századi Intézettel közös felhívásra érkezett.
Fotó: Szikits Péter / HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum
Digitális tartalmak
A kiállításon többféle érintőképernyő kapott helyet. Két nagyobb méretű, amelyeken keresztül a hadseregszervezettel, a harctéri eseményekkel kapcsolatos információk, animációk tekinthetők meg, kiegészítve archív fényképekkel, számos nem kiállított műtárgy fotóival és a háború részletes kronológiájával. A kis képernyőkön a játéké a főszerep. A látogató kiválaszthat nyolc életpálya (hat férfi és két női) közül egyet, amit termenként végigkövethet, de akár egyhuzamban le is játszhatja. A belépőjegyen levő vonalkód segítségével lehet szereplőt választani és minden életpálya egy pontján döntenünk kell, merre haladunk tovább. Döntésünktől függően alakul tovább a játék. A végén a tartalomról kapunk egy digitális emléklapot. A kis képernyőkön más játékok is lesznek, főleg a gyerekeknek szánva: térképkirakó, egyenruha-párosító és persze kvíz – sorolta Sallay Gergely. Mobil alkalmazások segítségével további tartalmak lesznek letölthetőek, amelyek érdekesek, de a kiállításba terjedelmi okokból nem fértek bele.
Fotó: Szikits Péter / HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum
Kiállítási könyv
A kiállításhoz készített kötet száz műtárgycsoportot tartalmaz majd, jóval részletesebb leírással, mint ami magán a kiállításon megjelent. Egy-egy téma egy-egy oldalpáron jelenik meg, szerzői a Hadtörténeti Intézet és Múzeum szakemberei. A témákat hadtörténeti leírás teszi teljessé, amelyek Dr. Pollmann Ferenc tollából születtek.
Fotó: Szikits Péter / HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum
Vetítések
A tárlathoz moziterem kapcsolódik, ahol folyamatos vetítéssel várják a látogatókat. Dokumentumfilmek és korabeli felvételek lesznek itt megtekinthetők.
A kiállítás több éves munka eredményeként valósul meg. Reményeink szerint sokáig látható lesz. „Igyekeztünk a kor igényeinek mindenben megfelelő kiállítást összeállítani” – mondta el Sallay Gergely a tárlat bemutatása végén.
Szőts Zoltán Oszkár
Ezt olvastad?
További cikkek
„Közép- és Kelet-Európa új történetei!” – A NEPOSTRANS ERC projekt konferenciája
2023. szeptember 7-én és 8-án rendezte meg a NEPOSTRANS, vagyis „Negotiating post-imperial transitions: From remobilization to nation-state consolidation. A comparative study of local and regional transitions in post-Habsburg Europe” című […]
1968 dimenziói keleten és nyugaton
A Nemzeti Emlékezet Bizottsága 1968 dimenziói keleten és nyugaton címmel műhelykonferenciát tartott 2023. szeptember 14-én. Az ötvenöt év távlatából sorsfordítónak tekinthető esztendő eseményeit körbejáró rendezvény teljes egészében elérhető vált a […]
Ünnepi kötetpár Hermann Róbert 60. születésnapjára
„Emlékezzetek róla, ha újra csatára keltek” címmel kétkötetes tanulmánygyűjteményt adott ki a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum a HM Zrínyi Nonprofit Kft. keretében működő Zrínyi Kiadó közreműködésével Hermann Róbert 60. […]
Előző cikk
Erődben erősek – Bemutatkozik az Erődítés Történeti Egyesület
A hadtörténet egy izgalmas szegmenséhez, az erődítések históriájához kapcsolódik héten bemutatkozó egyesületünk tevékenysége. A Bunkermúzeum és a Budapest ostroma weboldalakat működtető Erődítés Történeti Egyesületet alelnöke, Mihályi Balázs hozza közelebb Olvasóinkhoz. […]