Somogy megye és az I. világháború – levéltári nap Kaposvárott
A Magyar Nemzeti Levéltár Somogy Megyei Levéltára 2017. március 21-én tartotta meg a XXXVIII. Somogyi Levéltári Napot. A rendezvény a Somogy megye és az I. világháború címet kapta.
Fotó: MNL Somogy Megyei Levéltára / Fejes László
Az eseményt nagy érdeklődés övezte mind a társintézmények, mind pedig a téma iránt érdeklődők körében: számos levéltár, könyvtár, múzeum, helytörténeti gyűjtemény, alapítvány, egyetem, fő- és középiskola képviseltette magát, de rajtuk kívül több magánszemély is megjelent.
Fotó: MNL Somogy Megyei Levéltára / Fejes László
A résztvevőknek a helyszínen lehetőségük nyílt megtekinteni az Egy somogyi baka meséi a Nagy Háborúról. Kovács György harctéri naplója című vándorkiállítást is, melyet a Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány rendezett.
Fotó: MNL Somogy Megyei Levéltára / Fejes László
A rendezvényt Polgár Tamás, az MNL Somogy Megyei Levéltárának igazgatója nyitotta meg, majd ezt követően Ö. Kovács József, a Magyar Nemzeti Levéltár megyei főigazgató-helyettese köszöntötte a megjelenteket. Beszédében kiemelte, hogy az első világháború igazi demográfiai katasztrófát jelentett a korabeli Magyarország társadalmára, amely nemcsak a halottak, hanem a frontról visszatérő, testi-lelki sérülést szenvedett katonák, valamint a meg nem született gyermekek nagy számában is megmutatkozott.
Polgár Tamás. Fotó: MNL Somogy Megyei Levéltára / Fejes László
A rendezvényen tíz előadás hangzott el, amelyek széles palettán mutatták be a somogyi katonákat és Somogy megyét az első világháború alatt ért hatásokat.
Ö. Kovács József. Fotó: MNL Somogy Megyei Levéltára / Fejes László
Szőts Zoltán Oszkár történész, a Magyar Nemzeti Levéltár főosztályvezető-helyettese, az Újkor.hu főszerkesztője előadásában historiográfiai szempontból közelítette meg az első világháború időszakát, bemutatva a Hadtörténelmi Közlemények 1945 előtti írásait is.
Szőts Zoltán Oszkár. Fotó: MNL Somogy Megyei Levéltára / Fejes László
Bertalan Péter, a Kaposvári Egyetem Pedagógiai Karának tanszékvezető egyetemi docense előadásában a Balkán-félsziget instabil jellegét vázolta fel az első világháború előtti és utáni időszakban.
Bertalan Péter. Fotó: MNL Somogy Megyei Levéltára / Fejes László
Katona Csaba történész, a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének munkatársa a háború emberi oldalát mutatta be a frontot megjárt katonák naplói, emlékiratai, feljegyzései segítségével.
Katona Csaba. Fotó: MNL Somogy Megyei Levéltára / Fejes László
Pintér Tamás, a Nagy Háború Kutatásáért Alapítvány kuratóriumi elnöke Kovács György honvéd harctéri naplóját, valamint kiadásának kutatási előzményeit ismertette.
Pintér Tamás. Fotó: MNL Somogy Megyei Levéltára / Fejes László
Rózsafi János, a Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány tudományos kutatója az 1917-es bukovinai, waschkoutzi csata eseményeiről és a 44-es bakák hősies helytállásáról tartott előadást.
Rózsafi János. Fotó: MNL Somogy Megyei Levéltára / Fejes László
Stencinger Norbert, a Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány történésze a Monte San Gabriele körüli csatában részt vevő katonák helyzetét, körülményeit mutatta be.
Stencinger Norbert. Fotó: MNL Somogy Megyei Levéltára / Fejes László
Bödők Gergely történész, az egri Eszterházy Károly Egyetem doktorandusz hallgatója a háborús hátország mindennapjait elevenítette fel, számos példával tarkítva.
Bödők Gergely. Fotó: MNL Somogy Megyei Levéltára / Fejes László
Nübl János, az MNL Somogy Megyei Levéltárának levéltárosa a somogyi hátország közigazgatási életét, a háború okozta különleges helyzetek és feladatok megoldását mutatta be.
Nübl János. Fotó: MNL Somogy Megyei Levéltára / Fejes László
Csóti Csaba, a Szegedi Tudományegyetem Jelenkortörténeti Doktori Iskola doktorandusz hallgatója előadásában a háborús menekültek kérdésével foglalkozott.
Csóti Csaba. Fotó: MNL Somogy Megyei Levéltára / Fejes László
Récsei Balázs, az MNL Somogy Megyei Levéltárának főlevéltárosa az első világháború kaposvári emlékezethelyeit mutatta be.
Récsei Balázs. Fotó: MNL Somogy Megyei Levéltára / Fejes László
Elnöki összefoglalójában Polgár Tamás igazgató kiemelte, hogy sok olyan kérdés került terítékre, amelyek a jövőben további kutatási lehetőséget biztosítanak.
Lesz Éva
Ezt olvastad?
További cikkek
„Közép- és Kelet-Európa új történetei!” – A NEPOSTRANS ERC projekt konferenciája
2023. szeptember 7-én és 8-án rendezte meg a NEPOSTRANS, vagyis „Negotiating post-imperial transitions: From remobilization to nation-state consolidation. A comparative study of local and regional transitions in post-Habsburg Europe” című […]
1968 dimenziói keleten és nyugaton
A Nemzeti Emlékezet Bizottsága 1968 dimenziói keleten és nyugaton címmel műhelykonferenciát tartott 2023. szeptember 14-én. Az ötvenöt év távlatából sorsfordítónak tekinthető esztendő eseményeit körbejáró rendezvény teljes egészében elérhető vált a […]
Ünnepi kötetpár Hermann Róbert 60. születésnapjára
„Emlékezzetek róla, ha újra csatára keltek” címmel kétkötetes tanulmánygyűjteményt adott ki a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum a HM Zrínyi Nonprofit Kft. keretében működő Zrínyi Kiadó közreműködésével Hermann Róbert 60. […]
Előző cikk
Itt vannak! – Szelfielőzmény a Nemzeti Múzeum kiállításán
A Budapesti Fotófesztivál keretében, Itt vannak! címmel időszaki fotókiállítás nyílt a Magyar Nemzeti Múzeum kerítésén, a Kálvin tér felől a Múzeum utcában. Lengyel Beatrix Széchenyi Zsigmond portréja előtt A kerítés-kiállításon 16 […]