„A bús bitókra hittel nézzetek!” – Főhajtások a nemzeti emléknapon
A nemzeti gyásznap keretében idén is országszerte felgyúlnak az emlékezés lángjai. Koszorúzással, mécsesgyújtással, szentmisékkel és előadásokkal történik főhajtás az 1848-1849. évi magyar szabadságharc mártírjai előtt. Október 6-án minden településen megidézik a szabadságharc leverését követő időszak hangulatát, alábbi összeállításunkban a fővárosi program mellé több kapcsolódó rendezvényt válogattunk.
Budapest
A Kossuth Lajos téren 9 órakor kezdődik a nemzeti lobogó felvonása és félárbócra engedése katonai tiszteletadás mellett. A Batthyány-örökmécsesnél, gróf Batthyány Lajos egykori miniszterelnök vesztőhelyénél 9:30 és 16 óra között mindenki számára protokollmentes keretek között nyílik lehetőség gyertyagyújtásra. 11 órakor megemlékezést és koszorúzást tartanak a Batthány-mauzóleumnál, a Fiumei úti Sírkert Emlékhelyen, ahol Simicskó István honvédelmi miniszter mond beszédet. Este 18 órakor pedig a Ludovika kápolnában Bíró László katolikus tábori püspök emlékmisét celebrál az aradi vértanúk emlékére. Beszédet Kovács Vilmos ezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka mond majd.
A 2015-ös szentmise a Ludovika kápolnában (Forrás: Magyar Kurír)
Esztergom
A bazilikában este 19 órától Mozart Requiemje az aradi vértanúk tiszteletére csendül majd fel.
Szombathely
Az egykori Savariaban a premontrei gimnázium ad otthon a városi megemlékezésnek. Az aradi vértanúk mártírhalálának 167. évfordulóján 16 órától emlékező szent misét majd ünnepi műsort tartanak a díszteremben. Beszédet mond Lendvai Ferenc tanácsnok, koszorút helyeznek el az aradi vértanúk emlékfalánál, majd a Batthány térre átvonulva 18 órától az egykori miniszterelnök emléktáblájánál gyulladnak meg az emlékezés gyertyái. Közreműködnek a Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnázium és a Zrínyi Ilona Általános Iskola diákjai, valamint a MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred Díszalegység és a Szombathelyi Polgárőrség.
Zalaegerszeg
A zalai megyeszékhelyen a Csány László téren emlékeznek az aradi vértanúkra. 19 órától emlékbeszédet mond Kaján Imre, a Göcseji Múzeum igazgatója.
Gárdony
Az aradi vértanúk özvegyei címmel vetített képes előadást tart Hernády Zsolt történész Gárdonyban a Nemzedékek Házában 18 órai kezdettel.
Siklós
A Siklósi Vár- és Múzeumbaráti Kör szervezésében a siklósi várkápolnában az aradi vértanúkra emlékeznek, majd 17 órai kezdettel Czeininger Tamás történész Az utolsó várúr címmel tart előadást gróf Benyovszky Móric halálának 80. évfordulója alkalmából.
Ezt olvastad?
További cikkek
Beszámoló a Sors mint tapasztalat (1945–1989) című műhelykonferenciáról
A Bölcsészettudományi Kutatóközpont és a Nemzeti Emlékezet Bizottsága közös Vidéktörténeti Témacsoportja a Sárospataki Református Teológiai Akadémia társrendezésében 2023. május 18–19-én Sors mint tapasztalat (1945–1989) címmel műhelykonferenciát tartott Sárospatakon. A témacsoport […]
Múlt, jelen, s jövő – Jubileum a PTE BTK Történettudományi Intézetében
A Pécsi Tudományegyetem fontos jubileumi napokon van túl; az Erzsébet Tudományegyetem Pécsre költözésének 100., a Pedagógiai Főiskola létrejöttének 75., a Bölcsészettudományi Kar fennállásának 30., a pécsi egyetemi képzésnek pedig 40. […]
A szabadság gyermekei – A VII. Regionális Honismereti és Helytörténeti Tanári Műhely
2023. március 31-én A szabadság gyermekei címmel immár hetedik alkalommal rendezték meg Szegeden a nagy hagyományokkal bíró Regionális Honismereti – Helytörténeti Tanári Műhelyt a Csongrád Megyei Honismereti Egyesület és a […]
Előző cikk
Új színfolt a palettán
Az utóbbi időben több alkalommal került fókuszba a történelemtanítás helyzete, a taneszközök fejlesztésének kérdése, illetve a jogi szabályozás változása. Kevés olyan fórum akad azonban, ahol ezeket a kérdéseket az érintettek, […]