A Nagy Testvér figyel téged – Kerekasztal-beszélgetés az állambiztonsági szolgálatokról
A Görbe tükör 1989, a rendszerváltás 25. évfordulóját ünneplő rendezvénysorozat és a „Volt egyszer egy rendszerváltás” című Debreceni Egyetem Történész Hallgatók Egyesülete által szervezett Történelem szakhét egyik legizgalmasabb programján az állambiztonsági szolgálat gépezetével ismerkedhettek meg az érdeklődők. A Történelmi Intézet könyvtárában október 20-án megrendezett eseményen az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának három munkatársa beszélgetett a Hálózat kialakulásáról és működéséről, a beszervezések mikéntjéről, a megmaradt iratanyagok hozzáférhetőségéről és a publikálás nehézségeiről. A beszélgetésen sok kérdés tisztázódott és sikerült eloszlatni néhány városi legendát is.
„Görbe tükör 1989” kiállítás a Debreceni Egyetem Főépületének 3. emeletén Kép forrása: Unideb.hu
A rendezvény kezdetén Pallai László egyetemi adjunktus köszöntötte a hallgatóságot, majd bemutatta a három résztvevőt: Krahulcsány Zsolt, Müller Rolf és Takács Tibor történészeket. Később a beszélgetés moderátori feladatait látta el, kérdéseivel nagyobb témák felé terelve a beszélgetést. Először az állambiztonsági szolgálatok kialakulásáról folyt a diskurzus. Müller Rolf kezdett bele az események taglalásába: 1945-ben Erdei Ferenc, az akkori belügyminiszter megbízására Tömpe András partizán Debrecenből indulva nekiállt megszervezni a magyar államrendőrség politikai rendészeti osztályát. Csakhogy Budapesten már Péter Gábor felügyelte ezt, így egy időre különvált a politikai rendőrség vidéki és a fővárosi ága. Később ezekből szerveződött az ÁVÓ, majd az ÁVH, amelyet végül 1953-ban a desztálinizáció folyamataként elrejtettek a Belügyminisztériumban. Adódik a kérdés, az 56-os forradalom után mi történt az ÁVH vezetőivel? A forradalom szétzilálta az állományt, néhány korábbi vezető – mint Péter Gábor – börtönbe került, sokan a Szovjetunióba menekültek, néhányan pedig később a kulturális életben helyezkedtek el. Az Országos Rendező Irodáról például közismert volt, hogy levitézlett ÁVH-sok parkoló pályájaként működött. Már a forradalom leverése utáni napokban megindult az államvédelmi egységek újraszervezése. Természetesen a korábbi állomány nagy részét újra munkába állították, és az 1963-tól a Belügyminisztérium részeként működő szervezetet csoportfőnökségekre osztották. A foglalkoztatottak száma az évtizedek során csökkent, 1956-ig 30000 ember volt beszervezve, míg a rendszerváltás idején már „csak” 8-9000.
Meghívott beszélgetőpartnerek: Krahulcsány Zsolt, Müller Rolf és Takács Tibor történészek Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára (Fotó: Novák Ádám)
Elérkeztünk a közéletben legnagyobb viharokat kiváltó kérdéshez: mi történt a rendszerváltás éveiben, és mennyi irat semmisült meg ebben az időszakban? A válasz nem meglepő: nem tudni pontosan. 56-ban már megsemmisült az anyagok egy része, az 1960-as, 70-es évek iratanyaga maradt fent a legteljesebben, míg a 80-as évek meglehetősen hiányos. Ez főleg annak köszönhető, hogy a hatalom időben kapcsolt: a rendszerváltás éveiben platós IFA-kkal vitték megsemmisíteni az anyagokat a Belügyminisztériumból, a szolnoki zúzdának nem volt akkora kapacitása, hogy le tudják darálni a sok odahordott anyagot, de olyan technikák is ismertek, hogy a dolgozóknak adtak egy-két zsák iratot azzal, hogy otthon majd égessék el. Magánkézbe is kerültek anyagok – holott Magyarországon magánszemély nem birtokolhat ilyesmit –, amelyek megfelelő időben kiszivárogtatva jókora politikai botrányt kavarhatnak, elég felidézni emlékezetünkben a D-209 ügyet. Nem könnyíti meg a kutatást, hogy az 1994. évi XXIII. törvény határozata szerint a BM öt csoportfőnöksége (Hírszerző, Kémelhárító, Belső Reakció és Szabotázselhárító, Katonai Elhárító, Operatív Technikai) közül csak a III-as ügyosztály anyagai kerültek be a levéltárakba, a többi nem. Müller Rolf végül rávilágít, hogy nem az a legfontosabb kérdés, hogy mennyi semmisült meg, hanem az, hogy mennyi maradt meg az anyagokból, és mihez kezdünk velük.
Mostanra minden olvasóban ott motoszkálhat a kérdés: hogyan tudhatom meg, hogy nagyapámról jelentett-e a házmester? A válasz pofonegyszerű. Mint kiderült, magánszemély egy egyszerű űrlap kitöltése után kikérheti a saját magára és közvetlen hozzátartozóira vonatkozó iratokat, és ezeket később akár publikálhatja is. A levéltár munkatársai eloszlattak egy közkeletű tévhitet is: az anyagok nem titkosak, a kutatási engedély megszerzése után történészek által kutathatóak. De szenzitív adat így sem ismerhető meg – azokat kitakarják a másolatokból. Emiatt persze maradhatnak rejtve érdekes dolgok, de megtudhattuk azt is, hogy külföldön sokkal szigorúbbak az állambiztonsági anyagok kutatásának feltételei, mint itthon.
Felmerült, hogy vajon a Szovjetuniónak mennyire volt betekintése a magyar állambiztonsági ügyekbe. A válasz szintén nem túl meglepő: tudtak mindenről, amiről akartak. A szovjet tanácsadók jelen voltak a BM-ben, és különösen a több külföldi személy találkozását elősegítő nemzetközi események iránt érdeklődtek – példaként a nyári egyetem hangzott el. A pártbizottság és az állambiztonsági szolgálatok kapcsolata is terítékre került. Mivel az állomány 90%-a párttag is volt, felmerülhet a kérdés, melyik szervezet irányította a másikat?
Fotó: Novák Ádám
Ezután következett a talán legkényesebb téma: kik voltak a beszervezettek? 1956 előtt a rendszer mindenkiről mindent tudni akart. A meggyőződéses kommunistákon kívül sokan voltak a régi társadalmi osztályok tagjai közül, kiket erőszakkal, fenyegetéssel, zsarolással beszerveztek. El lehet képzelni, utóbbiak mekkora lelkesedéssel segítették a kommunista rendszer biztonságának megőrzését… 1956 után változott a hozzáállás: rájöttek, ha mindenkiről mindent tudni akarnak, senkiről semmit sem fognak megtudni, mert a lényeges információk elvesznek a fölösleges adathalmazban. Ezért a ’60-as évektől már célzott megfigyeléseket végeztek. Ez legtöbbször objektumvédelmet, vagy az aktívan rendszerellenesnek bélyegzett csoportok szemmel tartását jelentette. És kik számíthattak erre a nem kívánt figyelemre? Írók, rockzenészek, sportolók, volt 56-osok, iskolák, egyházak, a kulturális élet tagjai… Tehát már nem mindenki, csak majdnem mindenki gyanús. Egy kérdés érkezik a hallgatóságból: mi a helyzet a 80-as évek végén alakult ellenzéki pártokkal? A válasz pontosan az, amit mindenki sejtett: amellett, hogy megfigyelték ezeket a szerveződéseket, az összes pártba beépültek, ráadásul befolyásoló tényezőként működtek az állambiztonság emberei. Az évtized iratanyagának hiányossága sajnos nem kedvez a beépült személyek beazonosítását célzó kutatásoknak, amelyet az is nehezít, hogy a 80-as évek végi iratok még élő anyagoknak számítottak, így eltüntetni is könnyebb volt azokat. Ezzel kapcsolatban újabb kérdés érkezik a hallgatóságból: hogy áll a megmaradt anyagok feldolgozottsága? A válasz szerint egyre jobban: interneten keresztül is elérhető már az iratok egy része, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának munkatársai pedig kereshető adatbázisok létrehozásával is igyekeznek segíteni a kutatók munkáját.
A kis kitérő után visszakanyarodunk a beszervezettek kérdésköréhez. Megtudhatjuk, hogy nem minden ügynök egyforma. Nem mindegy, hogy miért és mit jelentettek, adtak-e át használható információt jelentéseikben. Volt, aki elvi alapon, meggyőződésből tette, esetleg anyagi haszon, karrierépítés érdekében, de olyan is, akit egyszerűen megzsaroltak. A börtön számított a legjobb beszervezési helyszínnek. Nem nehéz elképzelni, miért: pár nap a csapdában, és bárki elgondolkozna, ott akar-e maradni még éveket, vagy inkább ír néhány semmitmondó jelentést. A sorkatonák közül is sokakat beszerveztek, akikre nagyon rossz világ köszönhetett, ha nemet mondtak. Bevett módszer volt zenekarok egy-egy tagját megzsarolni a lemezkiadás lehetőségének elvesztésével, vagy a koncertezés ellehetetlenítésével. 1972-től a III/III-as hálózatban egy háromszintes hierarchiát alakítottak ki: ügynökök titkos megbízottá, majd titkos munkatárssá léphettek elő. A kényszerből jelentők nem biztosítottak túl sok hasznos információt, így általában megmaradtak ügynöknek. Az ügynök ki is tudta záratni magát a Hálózatból, ha túl sok valótlanságot jelentett – ez azonban nem gyengítette a rendszert, és ezután sok esetben a kizárt ügynök vált megfigyeltté. A felsőbb szinteket már sokkal inkább az elvi alapon, vagy anyagi haszonszerzés reményében jelentők foglalták el, az ő felelősségük az utókor szemében jóval nagyobb, mint egy egyszerű ügynöké. Hierarchián kívülinek számítottak az ún. társadalmi kapcsolatok – általában intézmények munkatársai, művelődési házak vezetői közül kerültek ki – és számuk jóval nagyobb volt, mint az állományban lévőké. Nem számítottak ügynöknek, de hangulatjelentéseket tettek, illetve kellett tenniük.
Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának internetes folyóirata: Betekintő
A beszélgetés záróakkordjaként szó esett a publikálás problémáiról is. A jelenlegi törvényi szabályozás szerint a kutatónak nagyon óvatosnak kell lennie, hogy ne kapjon a nyakába pert: csak akkor bizonyítható valakiről, hogy ügynök volt, ha be tudják mutatni a bíróságon az illető beszervezési papírjait, jelentéseit és adatlapját. A Levéltár munkatársai szerint azonban jobb lenne, ha az ezen kritériumokhoz való ragaszkodás helyett a történészi tanulmány bizonyítási alapján derülne ki valakiről, beszervezett volt-e. A majdnem két órás, jó hangulatú beszélgetést végül nagy taps zárta, a DETHE képviselői pedig ajándékcsomaggal köszönték meg a Történeti Levéltár történészeinek a részvételt.
Ezt olvastad?
További cikkek
„Mátyás mindig fiaként kedvelte” – Újlaki Lőrinc herceg pályaképe
Előzmények A PTE BTK Történettudományi Intézet Középkori és Koraújkori Történeti Tanszék Személyes történelem – Kalandozások a középkor és az újkor világában című kurzusának 2021-es indulása óta minden irányban teret hódított. […]
A Kanadai Magyarságtudományi Társaság 2024-es konferenciája
A Kanadai Magyarságtudományi Társaság (Hungarian Studies Association of Canada) a legnagyobb magyarokat tömörítő humán és társadalomtudományi tudományos szervezet az országban. Minden évben rendeznek konferenciát a kanadai Humán Kongresszus keretei között. […]
Görgey-kör Délután: A napóleoni háborúk hadművészete
Nyílik már az iskola kapuja… Az új tanévvel az új évad is elkezdődött a Görgey-kör Délután programsorozatban. A Görgey-kör és az NKE HHK Hadtörténelmi, Filozófiai és Kultúrtörténeti Tanszék közös szervezésében […]
Előző cikk
Duca della Vittoria: Armando Diaz és az I. világháború
Az I. világháború centenáriumának évében nemcsak az ismertebb tényekről esik szó, de előkerülnek olyan témák is, amelyek kevésbé közismertek az adott országban élők számára. Az olasz fronton harcoló osztrák-magyar hadsereg […]