A Zalavári Történelmi Emlékpark és a Kis-Balaton Ház
Zalában járva minden történelem iránt érdeklődőnek ajánlott program a Zalavár-Zalaszabar összekötő út mentén található Zalavári Történelmi Emlékpark és a szintén itt található Kis-Balaton Ház felkeresése. Az utóbbi években kialakított turisztikai látványosság szép példája a regionális fejlesztésnek.
Megérkezés után érdemes először a parkot bejárni. Az országúthoz legközelebb a Nemzetek Emlékművei helyezkednek el. Az első közülük Cirill és Metód emlékoszlopa, melyet bolgár kezdeményezésre állítottak 1985-ben. Az oszlop két oldalán található a két szent bronzszobra, melyek Janzer Frigyes alkotásai. A szláv egyházatyák oszlopa mellett egy salzburgi és egy szlovén emlékoszlopot, továbbá egy később megvalósításra kerülő szlovák oszlop alapkövét találhatjuk. Tovább haladva a Karoling-kor óta lakott Zalavár régészeti feltárásába tekinthetünk be. A rekonstruált épületalapok és a gazdag kísérőszöveg valódi időutazást ígérnek. Külön érdekességnek számít ezek közül Szent István emlékkápolnája, melyet az eredeti Árpád-kori templom alapfalai fölé emeltetett Zala megye közgyűlése.
A romok bejárása után keressük fel a Millenniumi emlékművet, mely Makovecz Imre tervei alapján épült. Az emlékmű centrumát egy életfa adja, melynek levelei a megye településeinek neveit tartalmazzák, ezzel szimbolizálva összetartozásukat. Az épület falain bemutatásra kerül Zala megye hét ember alkotta és hét természeti „csodája,” mely további látnivalókra hívja fel a figyelmet.
A park látnivalóinak megtekintése után, nézzük meg a Kis-Balaton Házat is zárásként. A múzeum 2000. augusztus 20-án nyitotta meg kapuit. Felújított kiállítása 2008 óta minden évben márciustól november végéig látogatható. Belépés után egy Kis-Balatont bemutató rövidfilmet vetítenek le a közönségnek. Az egyik földszinti kiállítóteremben egy kis nádast alakítottak ki, és egy csónakba beülve webkamerák segítségével és irányításával a látogatók élőképen fedezhetik fel a Kis-Balaton világát. Tovább nézelődve e teremben megismerhetjük a tó vízvédelmi rendszerét.
Forrás: Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
A másik földszinti kiállítóteremben egy fahídon átkelve feltárt sírhelyeket pillantunk meg, majd egy Karoling-kori épület belső szerkezetét ismerhetjük meg. Továbbhaladva a középkori Zalavár története bontakozik ki, majd a Kis-Balaton utóbbi négyszáz évének sorsa tárul elénk. A kurátorok külön emléktáblát szenteltek Fekete Istvánnak, sőt, rekonstruálták Matula bácsi kunyhóját, melyben egy régi tv-készüléken a Tüskevár című regény nyomán készített sorozatból vetítenek részleteket. A múzeum emeletén pedig a nyári és a téli berek élővilágát ismerhetjük meg.
Forrás: Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
A Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság tájékoztatása szerint a Kis-Balaton belső területe zárt, látogatása csak csoportos, szervezett kirándulás keretében lehetséges. E terület egyedi világát a házban fotók sokasága érzékelteti, de magyar, német és angol nyelvű szöveges tablók is információkkal szolgálnak a térségről.
Az emlékház vezetői arra is gondoltak, hogy a gyerekeknek külön rajzoló-szobát alakítsanak ki. Falán néhány különösen jól sikerült rajzot is láthatunk. A gyerekek számára azonban nemcsak ez lehet vonzó, hanem az épület közvetlen közelében kialakított játszótér is. Összességében az egész család számára tartalmas szórakozás lehet egy itt eltöltött nap, melyet csak ajánlani tudunk.
Ezt olvastad?
További cikkek
Mire jó az embernek a művészettörténet – A PTE Személyes történelem kurzusának előadása
Mire jó az embernek a művészettörténet? E kérdésfelvetés mentén tartott előadást a PTE BTK Történettudományi Intézet Középkori és Koraújkori Történeti Tanszéke által szervezett Személyes történelem – Kalandozások a középkor és […]
Beszámoló a Sors mint tapasztalat (1945–1989) című műhelykonferenciáról
A Bölcsészettudományi Kutatóközpont és a Nemzeti Emlékezet Bizottsága közös Vidéktörténeti Témacsoportja a Sárospataki Református Teológiai Akadémia társrendezésében 2023. május 18–19-én Sors mint tapasztalat (1945–1989) címmel műhelykonferenciát tartott Sárospatakon. A témacsoport […]
Múlt, jelen, s jövő – Jubileum a PTE BTK Történettudományi Intézetében
A Pécsi Tudományegyetem fontos jubileumi napokon van túl; az Erzsébet Tudományegyetem Pécsre költözésének 100., a Pedagógiai Főiskola létrejöttének 75., a Bölcsészettudományi Kar fennállásának 30., a pécsi egyetemi képzésnek pedig 40. […]
Előző cikk
Tüzérségi lövedékek az I. világháborúban – a Hadtörténeti Intézet és Múzeum kiállításmegnyitója
Hétfőn, az I. világháború kitörésének 100. évfordulóján a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Posta Zrt. megemlékezést tartott a Hadtörténeti Múzeumban. Az ünnepségen megnyitott I. világháborús tüzérségi lövedékek a győri Magyar […]