Raoul Wallenberg története – Ingrid Carlberg díjnyertes könyve magyar nyelven
Magyar fordításban is megjelent a többszörösen díjnyertes „Itt egy szoba, és rád vár…” Raoul Wallenberg története című könyv, melyet Ingrid Carlberg jegyez. Vajon ki volt Raoul Wallenberg, akinek több ezer magyar zsidó köszönhette életben maradását? Honnan indult a svéd titkár, s vajon mi történt vele 1945. január 17-e után?
A svéd származású Ingrid Carlberg impozáns kutatómunkáról tesz tanúbizonyságot eme könyvében, amelyért többek között a 2012-es év folyamán elnyerte a svéd irodalmi August-díjat, majd a Svéd Akadémia Axel Hirsch-díját is. Itthon a fontos és informatív kötet a Noran Libro Kiadó gondozásában jelent meg. Előszavát Szita Szabolcs, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Soproni Egyetem professzor emeritusa írta:
„Moszkvába hurcolták, ahol eltüntette a nyers birodalmi erőszak, az emberi méltóság semmibe vétele. Tudjuk, hogy a börtön nyilvántartásából még a nyomát is – mint társáét. Langfelder Vilmosét – kitörölték, megsemmisítették. Gyilkosai máig hazudoztak, vagy inkább hallgatnak. Emiatt is fontosak Ingrid Carlberg kutatási eredményei és a Noran Libro Kiadó áldozata, amely révén a magyar olvasók új megközelítésben ismerhetik meg Wallenberg életművét.” (11. oldal)
Miközben megelevenedik a múlt (s voltaképpen a történelem az írónő által), egyúttal a jelen kor szintén helyet kap (2009–2011. A jelenkori történetek fontos támaszai a történet komplexebb megértésének). Megelevenednek a kutatás nehézségei, beszámol viszontagságairól, egyúttal ezzel a gesztussal kontextualizálja is és közel hozza az olvasóhoz a Wallenberg sorsával kapcsolatos napjainkig tartó politikai játszmákat. Ugyan ez egy nem kizárólagosan a könyv tartalmára vonatkozó megjegyzés, azonban a végjegyzetek talán nem a legpraktikusabb megoldásnak bizonyultak, hiszen egy ilyen terjedelmű mű esetében sokszor okoz kellemetlenséget a folyamatos lapozás egy-egy jegyzetet illetően. A téma iránt érdeklődő közönség számára azonban a további forrásként megjelölt nyilvános és privát archívumok, továbbá a vaskos irodalomjegyzék fontos támpont lehet.

A könyvben jelentős fotográfiák támogatják a szerző kutatómunkájának, leírásainak megértését: többek között ilyen képként funkcionál Raul Wallenberg börtönkártyája, mellyel 1945. február 6-án regisztrálták őt a Lubjanka börtönben, amit a szerző eredetiben láthatott az FSB archívumában. (544–545 oldal)
Kiderül, Wallenberg egész élete során előszeretettel rajzolt, amikor lehetősége volt rá: építőmérnök végzettséggel rendelkezett. A képek között található egy, Wallenberg saját kezűleg papírabroszra vetett rajza: az „álmai háza” jelzővel ellátott alkotást a Caroline Jacobsennel együtt töltött vacsoráján rajzolta meg. A textuális tartalmat kiegészíti a képek sokasága, melyek, mint egyfajta belső album tudnak funkcionálni több ízben is: látható Raoul Wallenberg 1924-es fotója, melyen 12 éves gyermekként a stockholmi Új Elemi Iskola tanulója, vagy éppen szülei – Raoul Oscar Wallenberg és Maj Wising – esküvői fotográfiái.
Wallenberg történetének bemutatása, feldolgozása egy megérdemelt kutatómunkát követően megjelenhetett könyv formájában, mely hiánypótlónak tekinthető. Az olvasó egy tiszteletreméltó és igényes monográfiát tarthat a kezében, immáron magyar fordításban.
Lengyel Zsanett
Az ismertetett kötet adatai: Ingrid Carlberg: „Itt egy szoba, és rád vár…” Raoul Wallenberg története. Ford. Garam Katalin. Budapest, Noran Libro Kiadó, 2020. 751 lap.
Ezt olvastad?
További cikkek
„Nem mondhatom, hogy kommunizmust, mert ezt senki nem akarja…” – Mit szerettek volna a munkástanácsok 1956-57-ben?
Csalódni fog, aki kezébe veszi a Gulyás Martin: „Szocializmust akarunk, de magyar úton” – Munkástanácsok 1956-1957-ben című munkáját. A Corvina Kiadó gondozásában megjelent kötet ugyanis nem csupán az 1956-os forradalom […]
Beethoven zsoldosai – A Wagner-csoport
Az orosz „privát katonai kontraktort”, a Wagner-csoportot az utóbbi időben elég komoly érdeklődés övezi, köszönhetően a már több mint egy éve zajló orosz-ukrán háborúnak, amelyben a szervezet zsoldosai szerepet vállalnak. […]
Tényszerűen a leírhatatlanról – Witold Pilecki lovassági kapitány auschwitzi jelentése
A holokauszt a második világháború egyik legborzasztóbb fejezete. A felfoghatatlan emberi könyörtelenség csúcspontja, az állam által előírt tömegmészárlás és népirtás definíciója. Mivel igen mély nyomot hagyott az emberiség kollektív emlékezetében, […]
Előző cikk
Bécsi és budapesti városképek a 20. századból
Bécs és Budapest összehasonlítása minden korszakban érdekes eredményekkel kecsegtet. A huszadik század összevetése azonban tágabb értelemben is tanulságos lehet, hiszen előbb az Osztrák-Magyar Monarchia szétesése, majd a vasfüggöny miatt a […]