Szimpózium az Eurovíziós Dalfesztiválról az Andrássy Egyetemen
Conchita Wurst 2014-es győzelme után a 2015 májusán megrendezésre kerülő Eurovíziós Dalfesztivál házigazdája ezúttal Bécs lesz. Az esemény mintegy felvezetéseként a budapesti Andrássy Egyetem és az Osztrák Kulturális Fórum egy szimpóziumot szervezett 2015. május 11-ére, amelyen szakértői előadások, pódiumbeszélgetés és zenei program várták az érdeklődőket. A többnyelvű rendezvény eseményeit a vendégek szinkrontolmácsok segítségével követhették.
Fotó: Márkus Beáta
Az Osztrák Kulturális Fórum nevében Dr. Susanne Bachfischer köszöntötte a közönséget, majd át is adta a szót Dr. Lénárt Orsolyának, az AUB oktatójának, aki ezt a szekciót moderálta.
Az első referens, Dean Vuletic történész angol nyelven tartotta meg előadását, ami többek közt lehetővé tette, hogy elsüsse a poént arról, hogy noha Ausztriáról beszél, Ausztráliából jött. Mint megtudhattuk, Bécsben tartott egyetemi kurzusa az Eurovíziós Dalfesztivál és Európa történetének összefüggéseiről az egyetlen e témában a világon – ennek rövid, érdekes kivonatát vázolta fel most Budapesten. A dalfesztivál története szorosan összefonódott az európai integrációéval, amit mutat, hogy a kezdeti időszakban, az 1950-es években általában ugyanazok a nyugati országok vettek rajta részt, amelyek a közös Európa építésében is. A projektet mozgató érdek sokkal kevésbé volt gazdasági, mint inkább technikai – a fő kihívást az ekkor még gyerekcipőben járó nemzetközi televíziós sugárzás megoldása jelentette. Jelentős eredmény volt, hogy olyan sztárokat termelt ki, akik mind a Vasfüggöny mindkét oldalán népszerűvé váltak (példaként Karel Gott-ot említette az előadó). A fesztiválok időről időre reflektáltak az aktuálpolitikára, például 1968-ban a csehszlovák eseményekre, vagy a holokausztra Ofra Haza 1983-as dalával (a szöveg angolul http://www.diggiloo.net/?1983il ). A rendszerváltás egyben a résztvevő országok körében is nyitást jelentett, és ez a folyamat az EU bővítéssel párhuzamosan azóta is zajlik.
Ofra Haza: Chai
A legnagyobb várakozás bizonyára Mario L. Lackner előadását övezte a Conchita Wurst-jelenséggel kapcsolatban, aki néhány példányt is kiosztott a tavalyi győztesről írott könyvéből. Lackner igyekezett a folyamatot bemutatni, hogyan alakult ki az az egyedi vizuális jelenség, aki 2014-ben női ruhában és sminkkel, de erőteljes arcszőrzettel állt ki a világ elé, megbotránkozást vagy épp csodálatot kiváltva, míg végül karizmájával, kompozíciójával és show-jával megszerezte hazájának a második győzelmet a verseny történetében. Az előadó beszélt a sztárt ért folyamatos támadásokról, az online halálos fenyegetések tömegéről, az anti CW-oldalakról is, amelyek szerinte javarészt olyan férfiak agressziójának az eredményei, akik számára Conchita tükröt mutat, mivel bennük is van – erősen elnyomva – igény a nőiességre. Ezeknek valószínűleg soha nem is lesz vége, mivel sokan képtelenek a Thomas Neuwirth által létrehozott karakter valódi üzenetét megérteni önmagunk felvállalásáról, noha Neuwirth az átlag eurovíziógyőzteshez képest sokkal többet nyilatkozott, többek közt beszélt az EU-parlament előtt is.
Mario L. Lackner (Fotó: Márkus Beáta)
Andra Octavia Drăghiciu, az AUB PHD-hallgatója a rendszerváltás előtti kelet-európai popkultúráról tartott érdekes előadásában bebizonyította, hogy noha az akkori politikai rendszer igényt formált volna az ifjúság ízlésének és szórakozási módjának irányítására, ez mennyire sikertelen kísérletnek bizonyult. Mivel a Truman-doktrína fegyveres alátámasztásától az USA hamar visszariadt, elsősorban a propaganda volt az eszköz, amellyel a szembenálló rendszert igyekeztek bomlasztani, például a felénk is jól ismert Szabad Európa Rádió. A vasfüggöny nem tudta megállítani a zene és a divat beáramlását, és noha a politikai vezetés igyekezett ezt korlátok közé szorítani (saját farmernadrág gyártásával, a kevésbé kritikus diszkózene felkarolásával, vagy épp saját dalfesztivállal, amire még nyugati sztárokat is elhívtak, például a Boney M-et), a jazz, a rock&roll és még a punk is kiirthatatlanul terjedt a fiatalok közt. Gorbacsov alatt már a Szovjetunióban is szólt a rock, sőt a metál is, a rendszerváltás után pedig szabad utat kaptak korábban tiltott zenekarok, például a Metallica 1991-ben a korábban felvonulásokhoz használt katonai reptéren léphetett fel, és a fellépésről készült felvételen látható tömeg arra enged következtetni, hogy a zenekart az oroszok sem csak a Szovjetunió felbomlása után kezdték el hallgatni…
Metallica koncert Moszkvában (1991)
A szekció záróelőadásában Dr. Georg Kastner, a Közép-Európa Tanulmányok Kar dékánja az osztrák identitás és az eurovíziós dalfesztivál összefüggéseiről tartott előadásában először arra tért ki, mi is az osztrák identitás, különösen 1945 után, mivel a fogalom eleve problémás, maguk az osztrákok sokszor úgy tartják magukról, hogy bármik legyenek is, de nem németek. Noha Ausztria zenei hagyományai igencsak mélyen gyökereznek, az Eurovízió sokkal inkább kudarcok sorozata: a tavalyi győzelem és Udo Jürgens 1966-os sikere leginkább csak üdítő kivételek, de az osztrák versenyzők általában az utolsó helyek nem túl büszke birtokosai lettek (az egyik kivétel 2003-ban Alf Poier 6. helye a lenti dallal – vajon milyenek lehettek, amik még e mögött végeztek?). 2010-ben a németek győzelme viszont mintha felébresztette volna az osztrákok versenyzési kedvét, és lám, 4 év alatt tető alá hoztak egy győzelmet – noha kissé meglepőre sikerült az is…
Alf Poier osztrák Euróvíziós versenyző 2003-ban
Kastner a kudarcok szórakoztató felsorakoztatása után végül szót emelt az osztrákok érdekében is, akik valójában nagyon is sokkal járultak hozzá a dalfesztiválhoz, számos résztvevő lett sikeres hazájában, és sokan nem tudják például, hogy az 1975-ös holland győztes Teach In fülbemászó dalát is egy született stájerországi énekesnő adta elő. Szintén sajátos, hogy az osztrákok voltak az elsők, akik a dalfesztivált politikai okból bojkottálták (1969-ben nem mentek el Franco Spanyolországába), illetve többször előfordult, hogy vallási vagy etnikai kisebbség képviselte az országot a megmérettetésen.
Dr. Georg Kastner, a Közép-Európa Tanulmányok Kar dékánja (Fotó: Márkus Beáta)
Az előadásokat pódiumbeszélgetés követte részben az előadókkal, illetve Hammer Ferenc szociológussal, részben pedig két egykori versenyzővel, Kállay-Saunders Andrással és Nadine Beilerrel (a programban még szereplő Wolf Kati végül nem tudott eljönni). A beszélgetés számos izgalmas témát érintett, szóba került a dalok többnyire angol nyelvűségének problémája, a Conchita Wurst-jelenség, a dalok mondandójának fontossága, de olyan kérdések is, mint hogy kinek melyik győztes dal a kedvence, vagy éppen az egykori résztvevők elküldenék-e a saját gyermekeiket versenyezni, amire nem feltétlenül volt igen a válasz. Az este zárásaként Nadine Beiler énekelt pár dalt, majd egy kisebb fogadás keretein belül volt még lehetőség a résztvevőkkel kötetlenül elbeszélgetni.
Kállay-Saunders András (Fotó: Márkus Beáta)
Ezt olvastad?
További cikkek
Helyszíni beszámoló a brigetiói katonai fürdő régészeti feltárásáról
2024. augusztus 14-én a Komáromban, brigetiói legiotábor ásatásán lezajlott a 2001 óta minden évben megrendezett nyíltnap, amely során a látogatók szakmai vezetés mellett megtekinthetik az adott ásatási szezonban feltárt lelőhelyeket […]
„Vallás és háborúk” – Hagyományteremtő műhelykonferencia a Bálnában
2024. május 9-én első alkalommal zajlott le a HM Hadtörténeti Intézet, valamint a PPKE-BTK Történelemtudományi Doktori Iskola és a PPKE “Felekezet és Identitás” kutatócsoportja által közösen szervezett “Ő tanította a […]
A célpont a mai napra: Szeged – Oláh András könyvének bemutatója
1944 nyarától a szövetséges légierő csapatainak bombázása Magyarországot is elérte. Többek között bombatámadás érte Budapest, Szolnok, Győr és Szeged városát is. Szeged második világháborús bombázásának 80. évfordulójára emlékezve jelent meg […]
Előző cikk
Konferencia az örmény népirtásról Budapesten
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán rendezték meg május 16-án az örmény népirtás történetéről és emlékezetéről hazánk első nemzetközi tudományos konferenciáját. Az egész napos „maratoni” konferencia Botos […]