A 100. tanév margójára – SZTE 440/100
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) a 2021/2022-es tanévben egyszerre ünnepli 100. és 440. évfordulóját. A furcsa páros évfordulója kapcsán Apjok Vivien, az SZTE BTK Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszék oktatója osztja meg néhány gondolatát.
SZTE-s öregdiákként, illetve oktatóként az elmúlt akadémiai évet meghatározó emlékező rítusok számos formájával találkoztam a 2021-22-es tanév első napjaitól kezdve. Emlékülések, konferenciák, kötetkiadások – a nem csak egyetemi, de kari, intézeti, tanszéki szinteken is megrendezett, a Szegedi Tudományegyetem centenáriumának dedikált események sorozata azt bizonyítja, hogy az emlékezés a történeti múlttal való számvetésen és összegzésen túl önmagunk (intézeteink, intézményeink, tudományos közösségünk) pozicionálását szolgálja a jelenben, illetve egyszersmind a jövőbe is tekint.

A Szegedi Tudományegyetem történetét hamarosan immár két összegző kötetben is olvashatjuk. Az első (Szögi László – Varga Júlia: A Szegedi Tudományegyetem elődei és története I. rész. A Báthory-egyetemtől a Kolozsvári Tudományegyetemig 1581-1872) 2011-ben, tehát a 90 éves jubileum alkalmából jelent meg; a kezdődátum, a „Báthory-egyetem” 1581-es alapítása a SZTE 440 éves történelmének első alapköve. A második Marjanucz László főszerkesztésében készülő, A Szegedi Tudományegyetem és elődei története II. – A kolozsvári alapítástól a szegedi újrakezdésig 1872–1921 című kötetről 2021. szeptemberében, az Ünnepi Könyvhéten szerveztek beszélgetést a főszerkesztővel és szerkesztőkkel.
A köteteken túl a központi egyetemi weboldalon, illetve valamennyi kari, intézeti és tanszéki honlapon olvashatunk a Szegedi Tudományegyetem történetének szeleteiről – értelemszerűen az egyes kisebb egyetemi egységek saját történeteiket illesztik az átfogó egyetemtörténet keretébe – izgalmas ezeket a mikrotörténeti aspektusokat elolvasni, a történeti mozaikokból így áll össze a „nagy egyetemtörténet”. Tekintve, hogy a SZTE történetéről monografikus igénnyel születtek/születnek szakmai tanulmányok, e cikkben csupán néhány fordulópontot emelek ki.

Valamennyi történeti áttekintés természetesen az 1581. május 12-i kolozsvári egyetemalapítással, valamint az intézménynek az 1921-es Szegedre költözésével indít. 1921. október 9-én nyitotta meg Menyhárt Gáspár rektor a Ferenc József nevét viselő egyetem első tanévét, amely 1940-től Horthy Miklós Tudományegyetem néven, a jogelőd Kolozsvárra visszaköltözése után jogilag új intézményként működik tovább; 1945-től Szegedi Tudományegyetem, 1962-től József Attila Tudományegyetem néven. Eközben önálló egyetemként működött a városban például az Orvostudományi Egyetem vagy a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola is. 2000-ben az intézmény neve újból Szegedi Tudományegyetem lett, ekkor egyesült a József Attila Tudományegyetem (JATE), a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem (SZOTE), a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola (JGYTF), a Szegedi Élelmiszeripari Főiskola (SZÉF), valamint a Debreceni Agrártudományi Egyetem – Mezőgazdasági Főiskola (DATE-MF) Állattenyésztési Főiskolai Kara. 2004. december 9-én a Tanulmányi és Információs Központ (TIK) átadásával új központi épület szolgálja az SZTE egyetemi polgárait és Szeged város lakóit: itt működik az SZTE egyesített Egyetemi Könyvtára (amely 2005 óta József Attila nevét viseli).
„Hazabeszélve” még két fontos egyetemtörténeti momentumot emelnék ki. Az egyik, hogy Herrmann Antal néprajzkutató az 1921-es tanévben tartotta az első egyetemi néprajzi előadást Szegeden – 8 évvel korábban, ahogyan Magyarország első néprajzi tanszéke – a szegedi – létrejött volna. A másik pedig a mai Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar épülete, amelyet az ott dolgozók, hallgatók többnyire csak „Roxfort”-ként emlegetnek (az épületbe ismeretlenként érkezve tényleg kissé olyan hatást kelt, mintha a lépcsők mindennap máshová vezetnének): ez eredetileg a Magyarországi Vasúti Központi Leszámoló Hivatal épülete volt, amelynek harmadik emeletét 1925-ben vette birtokba a bölcsészkar (korábban az első emeleten berendezkedett a Földrajzi Intézet).

Boldog születésnapot, SZTE! (És kellemes nyarat mindannyiunknak!)
Apjok Vivien
Források:
Szögi László – Varga Júlia (2011): A Szegedi Tudományegyetem elődei és története I. rész. A Báthory-egyetemtől a Kolozsvári Tudományegyetemig 1581-1872. Szegedi Egyetemi Kiadó, Szeged.
http://konyvhetszeged2021.sk-szeged.hu/2021/08/14/a-szegedi-tudomanyegyetem-es-elodei-tortenete-ii/
https://eco.u-szeged.hu/karrol/bemutatkozas/tortenet/a-kar-tortenete
http://music.oldportal.u-szeged.hu/karunkrol/kar-tortenete-100819/szte-zenemuveszeti-kar
http://www.pharm.u-szeged.hu/karunkrol/tortenet/kar-tortenete
http://www.juris.u-szeged.hu/karunkrol/karunk-tortenete/karunk-tortenete
https://etnoszeged.wordpress.com/2021/11/04/barna-gabor-herrmann-antalra-emlekezik/
Ezt olvastad?
További cikkek
Újkor.hu – adventi kalendárium 2024
Csokival indult, ma már tulajdonképpen bármiből lehet adventi naptárt készíteni – kozmetikumokból, italkülönlegességekből, apróbb elektronikai cikkekből és így tovább. Eltérő tartalmuktól, akár formájuktól eltekintve közös vonás e kalendáriumokban a várakozás, […]
TePO 10 Jubileumi Konferencia | Meghívó
2023. májusában volt 10 éve, hogy a Doktoranduszok Országos Szövetsége Történelem- és Politikatudományi Osztálya (TePO) megalakult. Ennek kapcsán az Osztály jubileumi konferenciát rendez 2023. december 2-án a Magyar Kereskedelmi és […]
History Rocks! – a Sabaton zenekar első világháborús projektje Magyarországon
1918. november 11-én írta alá Németország az antanthatalmakkal a fegyverszüneti megállapodást – ezzel véget ért a négy évig tartó Nagy Háború. Az esemény 105. évfordulójának alkalmából a HM Hadtörténeti Intézet […]
Előző cikk
Egyházi reprezentáció és recepció a filmektől az oktatásig – Az Egyháztörténészek VIII. Országos Találkozója
A Magyar Egyház- és Teológiatörténeti Akadémia (META) Egyesület és a PTE BTK Történettudományi Intézet 2022. május 26–27. között immár nyolcadik alkalommal rendezte meg az Egyháztörténészek Országos Találkozóját. A 2014-ben indult […]