Társadalmi ellenállás, rendszerváltás – a Múltunk folyóirat felhívása
A Múltunk, a 19. és 20. század történetével foglalkozó folyóirat történész és társadalomtudományos kutatók történeti vonatkozású, új kutatási eredményeket bemutató tanulmányait várja az alábbi témakörökben:
1989/1990 – a rendszerváltás története Magyarországon és a szovjet blokkban
A társadalmi ellenállás története a 20. században
A kiválasztott tanulmányokat a Múltunk 2019/3-as, illetve 2019/4-es számában közlik, így a tanulmányok beérkezésének határideje:
– a rendszerváltás története témában: 2019. május 31.
– a társadalmi ellenállás témakörében: 2019. július 31.
A jelentkezők először a tervezett írás maximum 2000 leütéses absztraktját küldjék el a Múltunk folyóirat szerkesztőségének, akik ez alapján előzetesen döntenek arról, hogy az írás illeszkedik-e a tervezett tematikus összeállításhoz.
Az absztraktok beküldésének határideje 2019. március 5-e.
Mivel a Közép-és Kelet-Európában 1989/90-ben lezajlott rendszerváltások kérdésének irodalma gazdag és több releváns monográfia is elérhető, olyan tanulmányokat várnak, amelyek a rendszerváltás és átmenet kérdéskörének eddig nem vagy kevéssé vizsgált vonatkozásait dolgozzák fel, vagy egyes kérdések új aspektusaira világítanak rá.
A társadalmi ellenállás témakörében a hatalom és egyes társadalmi csoportok, mozgalmak viszonyát a század különböző korszakaiban bemutató, elemző tanulmányokra számítanak.
Mindkét esetben örömmel látják a nemzetközi horizonttal rendelkező, illetve összehasonlító szemléletű írásokat. Emellett nyitottak helyi esettanulmányok, egyes társadalmi csoportokat bemutató munkák iránt. A Múltunk szívesen fogadja a politikatörténeti, eszmetörténeti, gazdaságtörténeti, társadalomtörténeti, kultúrtörténeti megközelítésű írásokat is, amennyiben azok témájukat a lap profiljába illeszkedő, releváns kérdésfelvetésre választ kereső, új kutatási eredményeket tartalmazó módon tárgyalják.
A tanulmányok ideális terjedelme 40–70 ezer karakter. A formai követelmények megtalálhatók a Múltunk honlapján ide kattintva.
Az absztraktok elfogadása nem jelent kötelezettségvállalást a tanulmány közlésére: a tanulmányok megjelentetéséről a szokásos anonim lektorálás segítségével dönt a szerkesztőség.
A Múltunk lektorált folyóirat, az MTA Történettudományi Bizottságának folyóiratlistáján tudományos folyóiratként szerepel, a Politikatudományi Bizottság listáján B kategóriás besorolású. Az EBSCO Historical Abstracts with full texts adatbázisban is elérhető.
A felhívás szövege ide kattintva érhető el.
A címlapfotón: Az 1989. március 15-i megemlékezés és békés tüntetés résztvevői a Március 15-e térről a Roosevelt (ma Széchenyi) téren keresztül vonulnak a Szabadság tér felé. Fotó Vészi Ágnes. Forrás: Fortepan
Ezt olvastad?
További cikkek
Történelmi kötetek és programok a 94. Ünnepi Könyvhéten
Az Ünnepi Könyvhetet idén 94. alkalommal rendezik meg. A 2023. június 8–11. közötti eseménynek Budapesten a Vörösmarty tér, a Vigadó tér és a Duna-korzó terület fog otthont adni, de más […]
Tisztújító közgyűlés a Magyar Történelmi Társulatban
2023. május 13-án tisztújító közgyűlést tartott a Magyar Történelmi Társulat. Nyolc év után leköszönt elnöki posztjáról Hermann Róbert, illetve a főtitkári pozícióról Csukovits Enikő. Az ülésen értékelték az elmúlt időszak […]
VallásCooltúra – Vallásokról, vallástudományról közérthetően
Mi köze van a Q-Anonnak és az összeesküvés-elméleteknek a valláshoz? Mi a különbség a vallási turizmus és a zarándoklat közt? Mi a helyzet a sorozatgyilkosokkal és az ő esetleges vallási […]
Előző cikk
Podcast ajánló: Új források a magyarországi holokauszt kutatásban
A Közép-európai Egyetem és az MTA második világháború története albizottság közös podcast sorozatában az albizottság tagjaival és szerzőkkel készül beszélgetés a most megjelent munkájuk kulisszatitkairól és azokról a kutatási eredményekről, […]