Megnyitott a Lajta Monitor Múzeumhajó
Pénteken, augusztus 15-én adták át a Lajta Monitor Múzeumhajót a Parlament előtt számára kialakított kikötőben. A hajó felbecsülhetetlen értéket képvisel, hiszen az Osztrák-Magyar Monarchia egyetlen fennmaradt, úszóképes hadihajója. Hende Csaba honvédelmi miniszter és Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke vágta át a megnyitást jelképező, nemzeti színű szalagot. A kiállított monitort november végéig látogathatja a közönség.
Eredetileg augusztus 20-ra tervezték a hajó felavatását, de – valószínűleg az ünnepségek miatt – előbbre hozták a megnyitót. A résztvevők között volt Boross Péter, volt miniszterelnök, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke, Farkas Anikó, a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke, Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar Főnöke, az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság több tagja, honvédtábornokok és tisztek is.
Fotó: Gyenes Andrea
Dr. Kovács Vilmos, a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka köszöntőbeszédében elmondta: „A Lajta Monitor nem csupán egy öreg hajó a múltból, hanem történelmünk, hadtörténelmünk egyik legjelentősebb tanúja. Az Európában egyedülálló 143 éves hajó Magyarországon készült 1871-ben, és több mint ötven esztendeig szolgálta a magyar honvédséget, pontosabban a flottillát.” Kiemelte, hogy a hajó ma látható, újjáépített állapota a Neszmélyi Hajóskanzen-Zoltán Gőzös Alapítvány, a Hadtörténeti Múzeum, a Honvédelmi Minisztérium és az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság jelentős támogatásának köszönhető.
A 2009-ben elnyert Európai Uniós pályázati pénzből a hajót az 1887-es állapotának megfelelően újították fel. A rekonstrukció több mint 100 millió forintos támogatásból valósult meg.
Fotó: Gyenes Andrea
Hende Csaba honvédelmi miniszter beszédében hangsúlyozta, hogy a Lajta Monitor a világ egyik legkorszerűbb hadihajójának számított építésekor. „Hajó volt, amely a haza védelmében hordozta legénységét, fegyver volt, ami jó szolgálatot tett sok harcban és hősök vérével öntözött csatatér volt, amelyen matrózaink találkoztak a sorsukkal, ezért szent hely.”- fogalmazott a miniszter.
“Elhoztuk ezért a Lajta Monitort ide, a nemzet főterére, hogy az első világháború kirobbanásának centenáriumi esztendejétől a Parlament előtt kikötve beszéljen a múltról. Beszéljen egy nemzedékről, amelynek nehéz élet jutott osztályrészül.” „Arról a nemzedékről, amelynek meg kellett tapasztalnia, hogy minden erőfeszítése ellenére az ország elvesztette a Nagy Háborút– de nemcsak a háborút, hanem a trianoni békeszerződésben Szent István országának kétharmad részét és honfitársaink harmadát is.”– mondta a honvédelmi miniszter.
Fotó: Gyenes Andrea
Hende Csaba párhuzamot vont a hajó és a magyar katonák sorsa között: A monitor „a háború után, a civil életben kavicsbányászattal foglalkozott, majd félredobva várta az enyészetet, hasonlóan az élet peremére szorítva, mint azok a honvédek, akik végigharcolva a második világháborút csak kemény munkával találták meg a helyüket újra a békében.” A helyreállítóknak mondott köszönet után pedig a miniszter kiemelte: „A megújult Lajta Monitor egy erős Magyarország hajója, ami figyel a múltjára, hogy értse a jelent és birtokba vehesse a jövőt.”
Fotó: Gyenes Andrea
A beszédek után felvonták a tatlobogót. Majd a hadihajók fedélzetén hősi halált halt katonák emlékére, és a Lajta fedélzetén elsőként elhunyt Huj János halálának 100. évfordulója alkalmából virágkoszorút bocsátottak a Duna vízére. Ezt az AM 32 Dunaföldvár katonai hajó díszsortüze kísérte.
A Lajta Monitoron látható kiállítást a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat Hajózástörténeti, Modellező és Hagyományőrző Egyesülete, a Zoltán Gőzös Alapítvány és a Császári és Királyi Duna-flottilla Hagyományőrző Egyesület készítette el. A hajó az Országház Látogatóközpontjának része.
A Magyar Múzeumok honlapján a hajó látogatásával kapcsolatban a következő információkat találjuk: “A hajón állandó tárlatvezetés biztosítja a látogatók szakszerű tájékoztatását. Csoportok külön bejelentkezése is lehetséges. A hajó nyitva tartása a Hadtörténeti Múzeum nyitva tartásához igazodik, nyári időszakban 10 – 18 óráig, október 1-től november 2-ig 10 – 16 óráig látogatható, a hétfői napok kivételével. Látogatása díjtalan, de csak vezetett csoportokban lehetséges, melyek a nyitvatartási időben minden egész és fél órakor indulnak. Diákcsoportoknak előzetes bejelentkezés szükséges, ez a torlódások elkerülésére ajánlott egyéb nagyobb csoportoknak is.”
(Update: A Lajta Monitor Múzeumhajó 2015. május 1-től ismét látogatható.)
Részletesebb történetét, részeit, fegyverzetét, felújításának lépcsőfokait a Honvédelmi Minisztérium oldalán olvashatjátok.
Kattints a képre, és nézd meg fotóinkat a Lajta Monitor Múzeumhajóról!
Fotók: Gyenes Andrea
Ezt olvastad?
További cikkek
Széchenyi és Kossuth karikatúrán: Félreértések története történészszemmel – Velkey Ferenc előadása
Hogyan jelent meg a kollektív emlékezetben a Széchenyit, Kossuthot és a „szamarat” ábrázoló karikatúra, illetve annak félreértelmezése? Valóban Széchenyi és Kossuth vitáját ábrázolja? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket járt körül […]
Szabadság-e a szabadulás? Amnesztiák, rehabilitációk és szabadon bocsátások (1953, 1963)
A Nemzeti Emlékezet Bizottsága és a Magyar Börtönügyi Társaság Szabadság-e a szabadulás? Amnesztiák, rehabilitációk és szabadon bocsátások (1953, 1963) címmel konferenciát rendezett 2023. november 30-án. A rendezvényt élőben közvetítette a Nemzeti Emlékezet […]
Hadszervezés a 14. századi Itáliában és azon túl – konferenciabeszámoló
2023. november 17-én a Debreceni Egyetemen rendezte meg a HUN-REN–DE Középkori Magyarország és Közép-Európa Hadtörténete kutatócsoport éves konferenciáját Hadszervezés a 14. századi Itáliában és azon túl címmel. Az előadássorozat a […]
Előző cikk
Horthy, Szabadka és az Új Kenyér Ünnepe 1941-ben
1941. húsvétján Bácskát visszacsatolták a Magyar Királysághoz. Az 1941. március 27-i németellenes belgrádi politikai fordulat után Hitler Jugoszlávia lerohanása mellett határozott, és ebben Bulgária és Olaszország mellett Magyarország részvételére is […]