Új tavasz virrad – Vidéki célpontok érettségizőknek és műkedvelőknek
Itt a tavasz, s a jó idővel és az óraátállítással együtt elérkezett a történelmi programok kavalkádja is. Eheti cikkünkben ismét néhány közelgő programot ajánlunk olvasóink figyelmébe a filmvetítéstől a konferencián át a tájékoztatóig és kiállítás megnyitóig. A heti rendszeres programajánlókon most kicsit messzebre tekintünk.
Ifj. Pieter Brueghel (1564/1565–1637/1638): Tavasz
Kép forrása: ART.UK.org
Közelegnek az érettségik, a középiskolás diákok nagy megmérettetése, ami sok esetben egy-egy emberélet meghatározó vizsgájának bizonyul, hiszen nagyban befolyásolja a felvételi eredményeket. Ezért is üdvözlendő, hogy a Történelemoktatók Szakmai Egyesülete célul tűzte ki: „(…) hogy hozzásegíthesse tagjait – és általánosan valamennyi történelemtanár kollégát – az oktatáshoz kapcsolódó aktuális információk minél gyorsabb és könnyebb megismeréséhez.”
Többeknek ismeretes lehet, hogy az elmúlt napokban hozták nyilvánosságra a 2017. tavaszi érettségi időszakra vonatkozó – jelentős mértékben módosított – érettségi javítási útmutatókat. Ezért a TSZE egy országos előadás/képzéssorozatot szervez a pedagógusok számára.
Kép forrása: HVG.hu
A részvétel regisztrációhoz kötött, melynek célja elsősorban a létszámtervezés. Ezt az info[@]tortenelemoktatok.hu e-mail címen tehetik meg az érdeklődők. A rendezvényen való részvétel ingyenes. A TSZE „Tavaszi hadjáratának” állomásai pedig:
További részletek a TSZE honlapján olvashatóak.
2017 többek között a Nagy Októberi Szocialista Forradalom centenáriuma, nem is kel sokáig várni az első konferenciákra a témában. A Magyar Történelmi Társulat Szegedi és Csongrád Megyei Csoportja és a Szegedi Tudományegyetem Történelmi Intézete 2017. április 13-ára Metszetek a bolsevizmusról és a sztálinizmusról az orosz forradalmak 100. évfordulóján címmel. A konferencia tíz előadójának névsora igazán figyelemreméltó, a részletes programot eseménynaptárunkban találja. A konferenciának az SZTE BTK konferenciatermes ad otthont, a szervezők minden érdeklődőt szívesen várnak.
Kép forrás: 24.hu
A Szent Korona és koronázási kincseink nyomában c. dokumentumfilm nagy sikernek örvendett a Magyar Tudományos Akadémián történt bemutatásán. Ezúttal Szombathely ad otthont a a film bemutatójának, nevezetesen a Savaria Filmszínház.
„Az ismeretterjesztő film a magyarság legfőbb nemzeti kincse és királykoronázásaink eddig ismeretlen történeteinek felfedezésére hívja a nézőt. A Szent Korona több mint ezer év alatt Magyarország államiságának legfőbb szimbólumává vált. Ennek ellenére kalandos históriájának számos fejezetét napjainkig homály fedi, a 2012 óta működő Szent Korona Kutatócsoport ezeket a fehér foltokat igyekszik feltárni. A film elsőként mutat be eddig ismeretlen, páratlan értékű nemzeti kincseket és közel 20 helyszínre kalauzolja el a szakértők segítségével a nézőket.”
A jegyfoglalásról és vásárlásról részletek a plakáton, az Újkor.hu eseménynaptárában tájékozódhat.
Rendhagyó eseménynek lehetnek tanúi, akik 2017. április 10-én 14:00-kor Szolnokon ellátogatnak a megyei levéltár épületébe. A MNL Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltára ugyanis időszaki kiállítást szervez Bővülő történelem – Az elmúlt tizenöt év iratajándékozásai címmel. A kiállítás megnyitóját követően lehetőségük van a megjelenteknek egy rendhagyó tárlatvezetésen részt venni, a kiállítást ugyanis Csönge Attila, a levéltár igazgatója mutatja be a résztvevőknek. A kiállítás július 31-ig megtekinthető. A kiállítás azért is érdekes lehet, mert felhívja a kutatók figyelmét, hogy az állománybővüléssel a már egyszer kutatott anyagok is bővülhettek, így néhány megválaszolatlan kérdés tisztázódhat a régió történetével kapcsolatban. Részleteket naptárunkban találja a tisztelt olvasó.
Bízunk benne, hogy felkeltettük érdeklődésüket, hiszen széles e hazában mindenütt találhatnak maguknak történelmi elfoglaltságot olvasóink a cikk segítségével.
Ezt olvastad?
További cikkek
Nem mind arany, ami fénylik – A Power Point használatáról a történelemórán
A Power Point prezentáció használatáról a hazai történelemtanításban Kékesi Szabolcs írt először 2005-ben, az újdonság iránti, szinte még töretlen lelkesedéssel.[1] Lutter Andrásné Hegedűs Ildikó, illetve Békés Anna már összetettebben látták […]
Középiskolásoknak szóló pályázatot hirdettek a Gulag- és Gupvi-lágerek áldozatairól
A 2023-ban harminc éve megalakult Gulág Emlékére Elpusztultak Emlékének Megörökítésére Alapítvány (a továbbiakban Gulág Alapítvány) az évforduló alkalmából a Nemzeti Emlékezet Bizottsága és a Történelemoktatók Szakmai Egyesülete közreműködésével pályázatot hirdet […]
Magyarország a kora újkorban – témafeldolgozás hatodik évfolyamon
Írásom célja egyrészt az, hogy a Magyarország a kora újkorban téma kapcsán megmutassam tanítványaim kreativitását, másrészt pedig az, hogy az ismertetett példák alapján inspiráljam a kollégákat: bátran lépjünk ki a […]
Előző cikk
„Amikor a Szentföld megsegítésére vonultunk”
II. András magyar király 1217-ben, a Szentföld felé indított keresztes hadjáratának 800. évfordulója alkalmából rendezett konferenciát az ELTE BTK tudományos diákköre, az I. Tóth Zoltán Kör. A nagyszámú látogatónak örvendő […]