Heti ajánló 2017/40.
Október első hetében is rengeteg érdekes tudományos előadás lesz a Koreai-félsziget biztonságának aktuális kérdéseitől a szudáni magyar régészeti expedíciókig. A hét második felében pedig négy konferencia is lesz a fővárosban.
Heti ajánlónk eseménynaptárunk alapján.
Rengeteg programmal várja az érdeklődőket országszerte a szeptember 25-én indult Múzeumok Őszi Fesztiválja. Ezen a héten is érdemes végigböngészni az egészen november 12-ig tartó rendezvénysorozat programját. (Bővebben.)
Kedden, október 3-án 14.00 órától Tóth Ágnes tart előadást Németek Magyarországon 1950-1970 címmel az MTA HTK Kisebbségkutató Intézetének szervezésében. (Bővebben.)
Ugyancsak hétfőn, 15.00 órától az Örökség Kultúrpolitikai Intézet Örökségünk – Arany címmel rendez kerekasztal-beszélgetést Arany János születésének 200. évfordulója alkalmából a Petőfi Irodalmi Múzeumban. (Bővebben.)
15.30-tól Prof. em. Dr. Dorothea Frede (Universität Hamburg) tart nyilvános előadást Aristotle and the Master Science of Life címmel a Central European University Nádor utcai kampuszán. (Bővebben.)
17.00 órától az MNM Semmelweis Orvostörténeti Múzeum Régi gyógyszerkentyűk című programján múzeumi rejtélyekbe nyerhetnek bepillantást az érdeklődők, Dr. Magyar László András régi csodaműszerekkel és zsákutcába jutott orvosi innovációkkal hökkenti meg az érdeklődőket. (Bővebben.)
Szerdán, október 4-én 9.30-kor kezdődik a Magyar Nemzeti Levéltár és a Károlyi József Alapítvány közös rendezésében megvalósuló Károlyi-konferencia Fehérvárcsurgón, amely a Károlyi család jeles tagjai, Károlyi Sándor és felesége, Barkóczy Krisztina személye köré épül. A konferencián megnyíló kamarakiállítás célja, hogy felhívja a közönség figyelmét a Magyar Nemzeti Levéltár intézményeiben őrzött levéltári források és iratanyag fontosságára, amely a magyar történelem megismerésének elengedhetetlen kulcsa. (Bővebben.)
Szintén szerdán, 15.00 órakor Lassányi Gábor régész, egyiptológus tart előadást a Magyar Nemzeti Múzeumban Mielőtt jött a víz – magyar régészeti kutatások Szudánban címmel. Az előadás a Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat „Magyar régészek és művészettörténészek kutatásai külföldön” című programsorozatának keretében valósul meg. (Bővebben.)
15:30-tól A Koreai-félsziget biztonságának aktuális kérdései címmel tart előadást Dr. Csoma Mózes egyetemi docens az ELTE BTK Szekfű Gyula Könyvtárban. (Bővebben.)
17.00 órától Váci Sándor brit építész tart szabadegyetemi előadást a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumában A Lánchíd angol-magyar története: Egy egyedülálló gyűjtemény az interneten címmel. (Bővebben.)
Csütörtökön, október 5-én 10.00 órától rendezi meg a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal Szakképzés-történeti Kutatócsoportja második Szakképzés-történeti konferenciáját a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal Könyvtárában. (Bővebben.)
15.00 órakor kezdődik a Kommunizmus Bűnei Alapítvány és a Konrad Adenauer Stiftung közös tudományos konferenciája a Danubius Hotel Gellértben. A konferencia témája az 1947-ben megalakult KOMINFORM hatása a kommunisták magyarországi tevékenységére. (Bővebben.)
Pénteken, október 6-án 10 órakor két tudományos konferencia is kezdődik Budapesten:
Szacsvay Imre-emlékülés címmel tartja az Országgyűlési Múzeum Az első népképviseleti országgyűlés mártírjai konferenciasorozat következő rendezvényét az Országházban. Ezen alkalomból mutatják be a konferenciasorozathoz kapcsolódó Batthyány Lajos gróf című kötetet is. (Bővebben.)
Ugyancsak 10.00 órakor kezdődik a Veritas Történetkutató Intézet és Budapest Főváros Levéltára A Magyar Testvéri Közösség elleni per. Emlékkonferencia Donáth György kivégzésének 70. évfordulóján címmel rendezett közös konferenciájára, amelynek helyszíne a Budapest Főváros Levéltára. (Bővebben.)
Szombaton, október 7-én 10.00 órától Dávid Brigitta művészettörténész avatja be az érdeklődőket Budapest orvostörténeti titkaiba. Az MNM Semmelweis Orvostörténeti Múzeum Kórháztörténeti séták címmel induló programsorozatának első rendezvénye Semmelweis Ignác hazai működésének legfontosabb színhelyeire kalauzolja el az érdeklődőket. (Bővebben.)
Ezek lesznek a hét általunk ajánlott programjai, kövesse velünk az eseményeket a továbbiakban is! Ne feledjék, Naptár rovatunk hét közben is folyamatosan frissül, érdemes rendszeresen figyelni.
(Naptárunkba szívesen fogadunk minden történelemmel kapcsolatos, tudományos programot. E-mail címünk: info@ujkor.hu)
Ezt olvastad?
További cikkek
Felhívás – újra meghirdetve | IX. Kárpát-medencei Fiatal Magyar Történészek Tábora
A nyárra tervezett IX. Kárpát-medencei Fiatal Magyar Történészek Táborának megrendezését technikai okok miatt el kellett halasztani októberre, de négy év után újra várja az érdeklődőket a Belvedere Meridionale Alapítvány rendezvénye. […]
A Vásárhelyi Történelmi Kör XVII. Történelemtudományi Találkozója | Meghívó
2024. július 27. és augusztus 3. között a 17. alkalommal rendezik meg Hódmezővásárhelyen a Vásárhelyi Történelmi Kör Történelemtudományi Találkozóját. A tudományos ismeretterjesztő célú találkozó az utóbbi évtizedeben nemcsak a városnak, […]
Podmaniczky Frigyes arcai és szerepei
A honismereti mozgalom zászlóshajójának számító Honismeret folyóirattal nagyon régóta, majdhogynem portálunk indulása óta együttműködünk. A Honismeretet kiadó Honismereti Szövetség tömöríti a helytörténettel, a történeti és néphagyományokkal, a néprajzzal, az irodalom […]
Előző cikk
Svájci nők a második világháború idején
A második világháború az egész világot megrengette, Svájcot sem hagyta érintetlenül. Az ország már az első világháború idején semleges volt, és neutralitását a második világégés idején is megtartotta. Bár nem […]