Heti ajánló: emlékezés a reformkorra és 1848/49-re
„A velünk élő történelmet” számos rendezvény tárja elénk. Hetente jelentkező cikksorozatunk a Naptárunkban ajánlott programokat ismerteti. A 2016/43. héten Széchenyié, Kossuthé és az 1848/1849-es eseményeké a főszerep.
A Magyar Nemzeti Múzeumban bemutatnak egy Kossuth-ereklyét, újrajátszák az 1849-es emigránsok útvonalát, és könyvbemutatók is lesznek reformkor, forradalom és szabadságharc témában. Az Országgyűlés Felsőházi Termében pedig Széchenyi Istvánra emlékeznek egy nagyszabású konferencia keretében.
Az 1956-os forradalomhoz kapcsolódóan látogatóközpontot avatnak, a kozma utcai Új köztemetőben, továbbá a héten levéltári programokban sem lesz hiány.
Szerdán, november 2-án még soha nem látott Kossuth-ereklye nyilvános bemutatójával indul a Magyar Nemzeti Múzeum programsorozata a Tudomány Napja előestéjén. A program keretében két könyvet is bemutatnak: Ráday Mihály és Katona Tamás Az 1848/1849-es forradalom és szabadságharc emlékhelyei II. – A száműzöttek nyomában. és Hermann Róbert Reformkor, forradalom, szabadságharc. Válogatott tanulmányok című köteteit. Ezután Csorba László előadása következik a Széchenyi családról és a Lánchíd építéséről.
A délután folyamán egy „óriás társasjátékot” is szerveznek, amelyen az érdeklődők újrajátszhatják az 1849-es emigránsok útvonalát, így közelebbről megismerhetik a korszakot és benne a több magyar emigráns egyéni sorsát.
Bővebben: Tudomány napja a Magyar Nemzeti Múzeumban
Csütörtökön, november 3-án az Országgyűlés Felsőházi Termében egésznapos tudományos konferenciát tartanak Széchenyi István munkásságáról. Az első ülésszakon Oplatka András, Csorba László, Fónagy Zoltán, Orosz István ad elő, a levezető elnök pedig Gergely András lesz. A második ülésszakot Orosz István vezeti le, előad Velkey Ferenc, Dobszay Tamás, Estók János, Basics Beatrix, Aczél Eszter és Gergely András.
Bővebben: Konferencia: 225 éve született a legnagyobb magyar, Széchenyi István
A Magyar Nemzeti Levéltár és a Magyar Levéltárosok Egyesülete szervezésében “Bővülő történelem – Emigrációs iratok gyűjtése a Mikes Kelemen program keretében” címmel levéltári rendezvény lesz. Az előadók: Kovács Eleonóra, Arany Krisztina, Horváth Réka, Rényi Mátyás Attila és Bakó Zsigmond, akik egy kerekasztal-beszélgetésben is részt vesznek. A beszélgetést M-Szabó Dorottya vezeti.
A rendezvény zárásaként kötetlen formában mutatják be az eseményhez kapcsolódó, „Bővülő történelem – Az elmúlt tizenöt év iratajándékozásai” elnevezésű időszaki kiállításukat.
Budapest Főváros Levéltára két előadást tart a BFL + programsorozat keretében Az első előadás Csiffáry Gabriella Magyarázom a bizonyítványom… Hírességek iskolai tanulmányai, a második Haraszti Viktor Szilánkok a levéltári adatvédelem köréből lesz.
Bővebben: Előadások: Budapest Főváros Levéltárában
Végül csütörtök délután avatja fel a Nemzeti Örökség Intézete az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója alkalmából épített látogatóközpontot a kozma utcai Új köztemetőben.
Bővebben: Látogatóközpont avatás a 301-es parcellánál
Ezt olvastad?
További cikkek
História a Kutatók Éjszakáján
2033. szeptember 29-én és 30-án kerül megrendezésre a Kutatók Éjszakája programfolyam, amelyhez idén is több száz oktatási, közművelődési intézmény, valamint kutatóközpont csatlakozott. Szubjektív válogatásunkhoz a történettudományhoz kapcsolódó programok közül szemezgettünk. […]
Az ősi idegenek áltudománya
2023. szeptember 13-én Jaime Munsson „ufológus”, áltudós egy általa nem-földi eredetű faj múmiáiként azonosított tárgyakat mutatott be a mexikói Kongresszus előtt. Az esemény nagy nemzetközi médiavisszhangot kapott, s ismét az […]
Tudományos előprojekt a svájci katolikus egyházban és rendekben elkövetett szexualizált erőszak történeti kutatásához
2021 decemberének elején másfél év tárgyalásainak eredményeképpen megállapodás jött létre a svájci katolikus egyház szervezetei és a Zürichi Egyetem Történeti Intézete között az egyházban tapasztalt szexuális erőszak jelenségének történeti feltárásáról. […]
Előző cikk
Eötvenhatos emléktúra: Városi séta a forradalom és szabadságharc emlékére
Hagyományaihoz hűen az I. Tóth Zoltán Kör idén is megemlékezést rendezett az 1956-os események alkalmából. A tudományos diákkör a forradalom és szabadságharc 60. évfordulójának tiszteletére október 19-én városi emléktúrát hirdetett […]