Magyar királyné a Tiltott Városban
Kína Kelet-Ázsia hagyományos nagyhatalma, amelynek globális szinten is meghatározó szerepe van mind gazdasági, mind politikai tekintetben. Jelentős lakosságszáma, és gazdasági súlya miatt kulcsfontosságú és egyben sürgető feladat a magyar kultúrpolitika, és a magyar múzeumok számára, hogy minél hitelesebb képet alakítsanak ki Magyarországról és történetéről a kínai lakosság körében. Azonban ezen kép kialakításakor fontos, hogy a kínai látogatókat érdeklő témákban közvetítsenek olyan magyar történelmi ismereteket, amelyek köthetők a látogatók egyetemes történelmi tudásanyagához.

Ezen a téren jelentős sikert könyvelhetett el a Magyar Nemzeti Múzeum Sissi és Magyarország – A magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században című vándorkiállítása, amely negyedéves bontásokban négy kínai városban – a Sanghaj Múzeumban, Pekingben a Tiltott Város Múzeumában, a kunmingi Jünnan Tartományi Múzeumban, és Hszianban – volt megtekinthető 2017 júniusától 2018 augusztusának végéig. A tárlat a tragikus sorsú Erzsébet királynét és az újkori magyar arisztokrácia tárgyi kultúráját mutatta be eredeti tárgyakon, illetve aprólékosan elkészített másolatokon keresztül. A négy helyszínen összesen 2.740.558 fő látogatta a kiállítást, amely kínai viszonylatban is jelentősnek számít.

A Magyar Nemzeti Múzeum kínai vándorkiállítását bemutató szeptember 27-én tartott budapesti sajtótájékoztatón több fontos tárgyat, vagy annak másolatát tette közszemlére az intézmény. Ezek között volt az Erzsébet királyné halálakor viselt selyem ruhaderék másolata, valamint egy Erzsébet királynéhoz, vagy Mária Valéria királyi hercegnőhöz köthető csipkelegyező, és egy csontberakással ékesített 17. századi vadászpuska, valamint egy szintén 17. századi főúri szablya, és végezetül Wilhelm Richter 1876-os festménye, az Erzsébet királyné lóháton.

A sajtótájékoztatón Aczél Eszter, Kollár Csilla, és Kovács S. Tibor kurátorok, valamint Varga Benedek főigazgató mutatták be a kiállítást. Varga Benedek főigazgató elmondta, hogy a kiállítás szervezését két éve kezdték meg, előzményének pedig a Magyar Nemzeti Múzeum és Szöuli Palotamúzeum által közösen rendezett A magyar arisztokrácia tündöklő élete a 17-19. századi Habsburg uralom alatt című korábbi kiállítás tekinthető. Varga emlékeztetett arra is, hogy a kiállítás alatt az érintett kínai múzeumok maximális befogadóképessége megtelt, így időnként a nyitvatartás meghosszabbítására volt szükség.

Aczél Eszter pedig kitért arra, hogy a kiállítás előkészítése másfél éven keresztül tartott, és a munkában 40 munkatárs vett részt. Kollár Csilla kurátor részletezte, hogy a kiállításon több mint 150 tárgyat mutattak be. Érdekes adalékként jegyezte meg, hogy Kínában 1985/1986-ban mutatták be a Romy Scneider főszereplésével készült híres Sissi-filmet, amely népszerűvé tette Kínában az osztrák császárné és egyben magyar királyné személyét. Kollár áttekintette a tárlat Erzsébet királyné személyéhez köthető részeit is. A műtárgyak szállításának részleteit Kovács S. Tibor kurátor mutatta be, akinek egyik feladata a tárgyak kísérete volt. A sajtótájékoztató végén Varga Benedek tudatta, hogy további tíz kínai város érdeklődött a kiállítás iránt.

A Magyar Nemzeti Múzeum kitűnően választotta ki vándorkiállítása témáját, mivel a magyar arisztokrácia élete, és tárgykultúrája, valamint Erzsébet királynő személye nemzetközi szinten is jelentős érdeklődésre tartanak számot, és rajtuk keresztül látványosan, ámde mégis hitelesen mutatható be az újkori magyar történelem több évszázada.
Ezt olvastad?
További cikkek
Széchenyi és Kossuth karikatúrán: Félreértések története történészszemmel – Velkey Ferenc előadása
Hogyan jelent meg a kollektív emlékezetben a Széchenyit, Kossuthot és a „szamarat” ábrázoló karikatúra, illetve annak félreértelmezése? Valóban Széchenyi és Kossuth vitáját ábrázolja? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket járt körül […]
Szabadság-e a szabadulás? Amnesztiák, rehabilitációk és szabadon bocsátások (1953, 1963)
A Nemzeti Emlékezet Bizottsága és a Magyar Börtönügyi Társaság Szabadság-e a szabadulás? Amnesztiák, rehabilitációk és szabadon bocsátások (1953, 1963) címmel konferenciát rendezett 2023. november 30-án. A rendezvényt élőben közvetítette a Nemzeti Emlékezet […]
Hadszervezés a 14. századi Itáliában és azon túl – konferenciabeszámoló
2023. november 17-én a Debreceni Egyetemen rendezte meg a HUN-REN–DE Középkori Magyarország és Közép-Európa Hadtörténete kutatócsoport éves konferenciáját Hadszervezés a 14. századi Itáliában és azon túl címmel. Az előadássorozat a […]
Előző cikk
„Cselekedjünk bátran, de ne ragadjanak el az illúziók” – interjú Jeszenszky Gézával
Jeszenszky Géza azon kevés történész közé sorolható, akiről elmondható, hogy a történelmet jómaga is formálhatta. Bár személye a többség számára a rendszerváltást követő, első szabadon választott kormány külügyminisztereként, majd Magyarország […]