„Nem szeretheti nemzetét, aki múltját nem ismeri” – 150 éves a Századok
Az 1867-ben alapított Magyar Történelmi Társulat Magyarország egyik legrégebbi tudományos társulata. Közlönye, a Századok szintén abban az évben indult, így idén elérkezett 150. évfolyamához. A Társulat 2016. október 14-én konferenciát rendezett a jubileum alkalmából a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában.
A szimpóziumot a Századok főszerkesztője, Frank Tibor nyitotta meg, aki a rendezvény üléselnöki feladatait is ellátta. Bevezetőjében elmondta, hogy a Századok a nemzeti múlt tudományos eszközökkel feltárására jött létre, és ezt a célt szolgálja máig. A lap életében több változás történt a közelmúltban. 2015-ben megújult a szerkesztőbizottság, majd idén ősszel a lapot négy évtizedig felelős szerkesztőként szolgáló Pál Lajos végleg nyugdíjba vonult. Helyét Simon Anita vette át. A szerkesztőségnek további új tagjai is vannak: Eiler Ferenc, Hegedűs István és Völgyesi Orsolya. A folyóirat megjelenését jelenleg négy támogató biztosítja: a Magyar Tudományos Akadémia, a Nemzeti Kulturális Alap, a Szerencsejáték Zrt. és – a Magyar Történelmi Társulat támogatása útján – a Miniszterelnökség járul hozzá a kiadás költségeihez. A szerkesztőségnek a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézete ad otthont, következésképpen a lap is költözik az Intézettel együtt az új székhelyre jövőre. Frank Tibor azzal zárta bevezetőjét, hogy e konferencia fontos állomása a magyar historiográfiának, s az itt elhangzó előadások szerkesztett változatai meg fognak jelenni a Századok hasábjain. Frank Tibor után a Magyar Történelmi Társulat elnöke, Hermann Róbert köszöntötte a jelenlevőket. A főszerkesztő Pál Lajost méltató megemlékezése után Hermann Róbert is meleg szavakkal köszöntötte a leköszönt felelős szerkesztőt, felidézve, hogy pályája kezdetekor mennyi segítséget kapott tőle.
A bevezető után Glatz Ferenc lépett a közönség elé, aki a Századok folyóiratról tartott átfogó előadást. Az MTA volt elnöke, aki pályakezdő történészként hat éven át dolgozott a Századok szerkesztőségében, bevezetésként hangsúlyozta, hogy elismerésre méltónak tartja, hogy a Társulat tavaly megválasztott új vezetősége rögtön működése elején tiszteleg az elődöknek. Pál Lajos elismerését különösen fontosnak tartotta, mert a szerkesztői munka kevésbé látványos, mivel anonim módon, a háttérben történik. Nélküle azonban egy folyóirat sem működne, így a szerkesztőket különösen meg kell becsülni. A felvezetés után rátért a Századok történetére, amely európai viszonylatban is az egyik legkorábbi történettudományi folyóirat. A lap fontos sajátossága, hogy tudatosan vállalkozott arra, hogy a hazai történésztársadalom szervező ereje legyen. Ez összefügg az 1860-as évek társadalmi tendenciáival, ugyanis ekkoriban Monarchia-szerte felerősödött az értelmiség önszervezése. A folyóirat a kezdetektől szorosan együttműködött a Magyar Történelmi Társulattal, s feladataként a társadalmi kapcsolattartást és a tudományszervezést jelölte meg. A későbbiekben, valahányszor új korszak kezdődött a nemzeti történetírásban, a Századok tükrözte ezt, fenntartva a tudományosság kritériumait.
Rácz György
A forráskutatás alapvető fontosságú a történeti kutatások során, ezért a levéltárak szerepe kiemelkedően fontos, hangsúlyozta Frank Tibor, átadva a szót a következő előadónak, Rácz Györgynek, aki a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára főigazgató-helyetteseként a konferenciának otthont adó intézményt is képviselte. Történetírás és levéltár című előadásában a Századok és a levéltárügy kapcsolatát tekintette át. A források szakszerű feltárása a történészi professzionalizáció alapja. Az 1860-as években vált különösen fontossá, hogy a levéltári iratok kutathatóak legyenek, s tárolásuk eszerint legyen megszervezve. Hangsúlyozta, hogy a levéltári anyag visszakereshetőségéhez elengedhetetlen a fondszerű rendezés. Az archivált iratokat így lehet legjobban szolgáltatni, és a levéltáraknak figyelni kell a kutatók igényeire. Az adatbázisok mára kiemelten fontosak lettek, a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára adatbázisai pedig európai színvonalon állnak. Az állam azért tartja fenn a levéltárakat, hogy a nem napi használatú archív iratokat megőrizzék és kutathatóvá tegyék. Nemcsak történeti kutatómunka értendő ez alatt, hanem adatszolgáltatási kötelezettség is, hiszen a közigazgatás iratanyaga máig folyamatosan kerül be a levéltárakba. Az Országos Levéltár épületét 1923-ban adták át. Megépítése kiemelten fontos volt a kormányzat számára, s máig kulcsjelentőségű, szerepe szimbolikus a történettudomány számára.
A következő előadást Mann Miklós, az MTA doktora tartotta A Századok működése Szilágyi Sándor szerkesztői korszakában (1875-1899) címmel. Szilágyit megelőzően Thaly Kálmán tevékenykedett ezen a poszton, akinek szubjektív szerkesztési elvei sok vihart kavartak. Volt olyan döntése is, amelynek nyomán tömegesen léptek ki tagok a Társulatból. A helyét átvevő Szilágyit 1848–1849-es szerepvállalásáért az 1850-es években kitiltották Pestről. Az akkori Magyarország egyik kulturális központjaként működő Nagykőrösre került tanítani, ahol – ma szinte elképzelhetetlen módon – több tanártársa is akadémikus lett. A kiegyezés lehetővé tette, hogy visszatérjen a fővárosba, ahol először minisztériumi titkár, az Egyetemi Könyvtár igazgatója, majd a Századok vezetője lett. Nagy hangsúlyt helyezett a szerzői kör mennyiségi és minőségi bővítésére és modern, kiegyensúlyozott szerkesztési elvek meghonosítására. Működése a Századok tevékenységét európai rangúvá emelte.
Pritz Pál és Glatz Ferenc
Az első szekció záróelőadását Pritz Pál egyetemi tanár tartotta A Századok és Pamlényi Ervin címmel. Megtudhattuk, hogy Pamlényi munkássága jórészt láthatatlan, mivel szerkesztőként anonim módon tevékenykedett. Emellett rá is jellemző, ami sokakra generációjából: az 1945-ös fordulat miatt életműve nem teljesedhetett ki. Emiatt is fordította energiái jelentős részét szerkesztésre. Nem csupán tanácsokat adott, hanem a konkrét szövegmegformálásban is a szerzők segítségére volt. Jó kapcsolat fűzte a kor olyan prominens politikus-ideológusaihoz, mint Nemes Dezső; történész kollégái közül együtt működött többek között Karsai Elekkel is. A Századok mellett számos más tudományos munkát szerkesztett, köztük önálló könyvsorozatot is. A tízkötetes Magyarország története sorozat az ő adminisztratív irányításának köszönheti létét. Pamlényi életére árnyékot vet, hogy tudományszervezői tevékenysége mellett az állambiztonsággal is együttműködött, melynek látóterébe ismételten akkor került be, amikor 1975-ben a bécsi Collegium Hungaricum vezetője lett.
A szünet után Hermann Róbert előadásával vette kezdetét a második szekció. 1848–49 a Századokban című prezentációjában azt vizsgálta, hogy közvetlen kutatási területéről, az 1848–49-es forradalom és szabadságharcról melyik korszakban hogyan és mennyit írt a Századok. Ahogy a kiegyezés politikai elitjének, úgy a Századok szerkesztőségének is ambivalens viszonya volt a forradalomhoz. Az 1867-es indulás ellenére először 1886-ban jelent meg témába vágó cikk, mégpedig egy recenzió formájában. Utána éveken át csak könyvismertetések jelentek meg. Az 1896-os év hozott fordulatot. Ekkor jelent meg az első önálló, résztémát tárgyaló közlemény, amelyet több hasonló követett. Az első átfogó írás az 1917–18-as összevont évfolyamban jelent meg Angyal Dávid tollából. 1919 és 1944 között arányaiban hasonló számban jelentek meg témába vágó írások, mint 1918 előtt. 1945 után viszont kiemelt téma lett, és 1989-ig alig néhány olyan évfolyam akadt, amikor egyáltalán nem került szóba. 1948 és 1956 között különlegesen sokat foglalkoztak vele. Ekkorra esett a forradalom és Kossuth Lajos születésének 100. évfordulója is. A kiemelésnek azonban nemcsak ez volt az oka, hanem az is, hogy a kommunista pártvezetés a saját előképének kívánta beállítani a korabeli eseményeket.
A Magyar Történelmi Társulat jelenlegi elnökét elődje, Orosz István követte a pódiumon. Agrártörténetírás Debrecenben című előadásában Szabó István és Balogh István munkásságát mutatta be, akik rendszeresen publikáltak a Századokban, Szabó István pedig szerkesztőbizottsági tag is volt. Szabó István Mályusz Elemér mellett a népiségtörténetírás egyik vezéralakjának is számított, ahonnan egyenes út vezetett a parasztság történetének kutatásáig. Életművében számos vitás kérdést tisztázott, így például a predium-allodium kérdését. Településtörténettel is foglalkozott: falvak, városok, mezővárosok kialakulását, életét, társadalmi szerepét kutatta és mutatta be. Balogh István korábban a Nemzeti Parasztpártban politizált. Utóbb muzeológusként, majd levéltárosként dolgozott nyugdíjazásáig, ami után még több mint három évtizedig alkotott. Munkásságában a néprajz és az agrártörténet összefonódott, az Alfölddel kapcsolatos kérdések közül számosat sikeresen tisztázott. Szabó István és Balogh István igen magasra tette a mércét, melyet tanítványaiknak fenn kellett tartaniuk. Orosz István magát is közéjük sorolja.
Hermann Róbert, Orosz István, Frank Tibor
A konferenciát Hunyady György, az MTA II. osztályának elnöke A küzdelmes és ígéretes jövő című előadása zárta, amelynek kezdetén hangsúlyozta, hogy szereplését, minthogy ő nem történész, elsősorban protokollárisnak tartja, mégis igyekszik megfelelni az elvárásoknak. A kívülálló olvasó elé jelentős szövegkorpusz tárul, ha a Századokat lapozgatja. A folyóirat köre mindig is kiváló tudományszervezőkből állt, s Horváth Mihály első számban megjelentetett programadó cikkének alapgondolata máig aktuális: nem szeretheti nemzetét, aki múltját nem ismeri. A Századok egyik kiemelt érdeme, hogy meghonosította Magyarországon a tudományos igényű közlést. Nagyon fontos kérdés, hogy a digitális világban hogyan alakul a lap jövője. A folyóiratok egyik fő bevételi forrása, a lapszámok értékesítése ugyanis biztosan leépül. A szaklapok kiadásának modellje tudománypolitikailag tisztázandó, ugyanis hosszú távon így lehet kiszámítható keretet adni nekik. A szponzoráció mindig határozott időre oldja csak meg a problémákat. Az Open Access és a Magyar Tudományos Művek Tárának felépítése, elvárásai jelentik a másik új kihívást. Ezek ugyanis arra orientálják a tudósokat, hogy idegen nyelven, magas impakt faktorú folyóiratokban adják közre tanulmányaikat. A Századokat e tendenciák ellenére is meg kéne hagyni a nemzeti történelem magyar nyelvű fórumának. A lap jövőjét e kihívások mentén kell tisztázni.
A konferencia méltó módon ünnepelte meg Magyarország egyik vezető történettudományi szaklapja fennállásának jubileumát. A Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára kiállítóterménél, amelyben éppen a Nyomot hagytak kiállítás tekinthető meg, kifejezőbb helyszínt szinte nem is lehetett volna találni a jeles eseményhez. Az elhangzott előadások a historiográfia iránt érdeklődőknek valódi kuriózumot jelentettek, és örömteli, hogy a nyomukban készülő tanulmányok hamarosan nyomtatásban is olvashatóak lesznek.
Szőts Zoltán Oszkár
Ezt olvastad?
További cikkek
Ünnepi kötetpár Hermann Róbert 60. születésnapjára
„Emlékezzetek róla, ha újra csatára keltek” címmel kétkötetes tanulmánygyűjteményt adott ki a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum a HM Zrínyi Nonprofit Kft. keretében működő Zrínyi Kiadó közreműködésével Hermann Róbert 60. […]
A Stájer rímes krónika magyar fordításának bemutatója
Vajon mi vette rá a stájer nemesi famíliából származó, énekmondói tehetséggel megáldott Ottokár lovagot, hogy 200 ezer rímes sorban megénekelje az osztrák történelem egyik legzavarosabb időszakának, a Babenberg dinasztia kihalását […]
Lefojtva a 20. században – új könyvek a magyar vidékről
A Magyar vidék a 20. században című könyvsorozat 7. és 8. kötetének bemutatójára 2023. szeptember 5-én került sor a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetben. A Csikós Gábor és Horváth Gergely […]
Előző cikk
Heti ajánló: 56-os programok sokasága a következő héten
„A velünk élő történelmet” számos rendezvény tárja elénk. Hetente jelentkező cikksorozatunk a Naptárunkban ajánlott programokat ismerteti. A 2016/41. hetet az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójához kapcsolódó programok uralják: lesz szó […]