Pályázati felhívás a magyarországi zsidóság modern kori történetére vonatkozó tanulmányok készítésére
A Milton Friedman Egyetem Magyar Zsidó Történeti Intézete a magyarországi zsidóság modern kori története minél szélesebb körű feldolgozásának elősegítésére pályázatot hirdet.
A pályamunkákat az alábbi témakörökben várják:
- a zsidóság megjelenése a dualista Magyarország gazdasági és politikai elitjében
- a neológ és orthodox irányzatok egyesületi tevékenysége, útkeresése a dualista Magyarországon
- cionizmus a Horthy korszakban, cionista szervezetek tevékenysége
- a zsidóság szerepe a kulturális és művészeti életben, egyesületi tevékenység a Horthy korszakban
- a zsidóság sorsa, identitása az utódállamokban
- a munkaszolgálat megszervezése, a munkaszolgálatos sors
- a lágerekben felszabadult zsidóság útkeresése, hazatérés vagy kivándorlás
- a pártállam viszonya Izraelhez
- a zsidóság önszerveződése a pártállamban
A felsorolt témakörökön belül a pályázó szabadon választhatja meg tanulmánya témáját.
Az Intézet olyan jegyzetelt, irodalomjegyzékkel ellátott tanulmányokat vár, amelyek a témaválasztásnak megfelelően levéltári források, a kortársi sajtó és adott esetben személyes visszaemlékezések önálló feltárásán és feldolgozásán alapulnak, és sem részben, sem egészben nem kerültek még publikálásra.
A tanulmányokat 1-3 ív (40000-120000 leütés szóközökkel és jegyzetekkel) terjdelemben, magyar nyelven, word formátumban kell benyújtani a Milton Friedman Egyetem Magyar Zsidó Történeti Intézete tudományos titkárához (antal.gabriella@uni-milton.hu) 2019. szeptember 30-ig.
A tanulmányokat a Történeti Intézet munkatársaiból és külső szakemberekből felkért zsűri bírálja el 2019. november 15-ig. A szakmailag elfogadott pályázatok díjazásban részesülnek és biztosítjuk megjelenésüket az Intézet évkönyvében.
A Milton Friedman Egyetem Magyar Zsidó Történeti Intézet 2019. január 1-jén alakult meg. Létrehozását a kutatói közösség megteremtésének szándéka motiválta. Az alapító az Intézet meghatározó feladataként annak a folyamatnak a vizsgálatát jelölte meg, hogy a zsidóság a magyar reformkor végétől milyen szerepet töltött be az ország polgári fejlődésében, miként ment végbe az asszimiláció, a társadalmi integráció, illetve ezzel összefüggően hogyan zajlott le a neológ–ortodox szakadás, hogyan fejlődött a zsidó gazdasági elit, továbbá hogyan élte meg Magyarország felosztását, hogyan alakult élete a határokon túl, majd a visszatérést követően, miként élte meg a két világháború között az anyaországban mind erőteljesebbé vált kiszorító intézkedéseket, a vészkorszak tragédiáját, miként jelent meg Magyarországon a cionizmus és mi volt a jelentősége, végül miként zajlott a háborút követően az újrakezdés, hogyan élte meg a zsidóság Izrael Állam létrejöttét.
A Milton Friedman Egyetem Magyar Zsidó Történeti Intézete alapítása kapcsán tartott sajtótájékoztatón elhangzottakról ide kattintva olvashat bővebben.
Az Intézet Facebook-oldalát itt találják.
Szponzorált tartalom
Ezt olvastad?
További cikkek
Nándorfehérvár 1521. évi ostroma és elvesztése – könyvbemutató a Bálnában
Hogyan veszett el Magyarország kulcsa, a Délvidék kapuja? Miként került török kézre 1521-ben a 65 évvel korábban sikerrel megvédett Nándorfehérvár? Mit jelentett ez a vereség politikai szempontból? Dr. Cseh Valentinnek […]
Felhívás – újra meghirdetve | IX. Kárpát-medencei Fiatal Magyar Történészek Tábora
A nyárra tervezett IX. Kárpát-medencei Fiatal Magyar Történészek Táborának megrendezését technikai okok miatt el kellett halasztani októberre, de négy év után újra várja az érdeklődőket a Belvedere Meridionale Alapítvány rendezvénye. […]
A Vásárhelyi Történelmi Kör XVII. Történelemtudományi Találkozója | Meghívó
2024. július 27. és augusztus 3. között a 17. alkalommal rendezik meg Hódmezővásárhelyen a Vásárhelyi Történelmi Kör Történelemtudományi Találkozóját. A tudományos ismeretterjesztő célú találkozó az utóbbi évtizedeben nemcsak a városnak, […]
Előző cikk
Az Árpád-házi Szent Margitról nevezett Domonkos nővérek 150 éve
A vasvári Domonkos Rendtörténeti Gyűjtemény az elmúlt években négy kötetet jelentetett meg a rendtörténettel kapcsolatban, Magyar Domonkos Rendtörténet címen. A sorozat első három tagját már korábban ismertettük portálunkon. Az első […]