Attilától Zsigmondig – Középkortörténeti könyvbemutató
2015. február 25-én a Debreceni Egyetemen került sor a Magyar Tudományos Akadémia-Debreceni Egyetem, Bárány Attila vezette „Magyarország a középkori Európában” Lendület Kutatócsoport által támogatott két új, középkortörténeti könyv bemutatására.
Az első „Priskos rhétor töredékei. Követségben Attila, a hunok nagykirálya udvarában” című, az Attraktor kiadónál megjelent kötet volt, amit maga könyv szerkesztője, Szebelédi Zsolt mutatott be. A mű első fordítását Szilágyi Sándor készítette el 110 évvel ezelőtt. A szerkesztő elmondása szerint, a fordításról készült korabeli recenzió már kifejtette a mű hibáit, miszerint sok hiányosságot és pontatlanságot találunk a kötetben, a benne közölt jegyzetek pedig igen csekély számúak és rosszak. Ezen kívül nagyon nehezen lehet csak hozzáférni az eredeti fordításhoz. Ezért találták időszerűnek az írás újbóli kiadását. A könyv elkészítésében Patay-Horváth András segédkezett, átdolgozta és kiegészítette az eredeti szövegkiadást. A kötet nem kritikai kiadás, csupán csak szövegközlés. Görög, latin és magyar nyelven egyaránt megtalálhatjuk benne a töredékeket. A mű olvasmányos, és nemcsak a tudósok, hanem a történelem iránt érdeklődök számára is ajánlja a szerkesztő.
Szebelédi Zsolt (Fotó: Novák Ádám)
Szebelédi Zsolt végül röviden ismertette a szöveg keletkezési körülményeit: Priskos rhétór 448-449-ben bizánci követség tagjaként Attila udvarába ment, hogy a hunok követeléseinek csökkentését elérje. A tartalmi érdekességek közül egy orgyilkossági kísérlettet emelt ki, melyet Attila király ellen terveztek a bizánci követek.
Bárány Attila (Fotó: Novák Ádám)
A második, bemutatásra szánt kötetet, Zsigmond király Sienában címmel E. Kovács Péter készítette. A könyvet a kutatócsoport vezetője, Bárány Attila a Debreceni Egyetem oktatója mutatta be. A Corvina kiadó gondozásában megjelent kötet Zsigmond magyar király kilenc havi, Siena-beli tartózkodását mutatja be. Bárány Attila a munkát, a szerző néhány évvel ezelőtt megjelent Hétköznapi élet Mátyás király korában című alkotásához hasonlította, hiszen a Siénában fellelhető források alapján, részletes adatokat kaphatunk arról, hogyan éli Zsigmond király a mindennapjait. A rendkívül komoly levéltári kutatásra épülő munkából olyan információkat is megtudhatunk, hogy kik voltak a királyi kíséret tagjai; ezen személyek hol kaptak szállást; kik tartózkodhattak a király környezetében; továbbá, hogy hogyan lehetett bejutni a királyhoz; hová utalta ki a király a zsoldosait; emellett azt is, milyen feladatot végeztek ezek a katonák.
E. Kovács Péter (Fotó: Novák Ádám)
A kötet a diplomáciatörténet kutatói számára is fontos – mivel a király a római koronázására igyekszik, és a munkából kiválóan lehet rekonstruálni, hogy milyen volt az uralkodó viszonya Firenzével vagy Milánóval. Ezek mellett a szerző olyan érdekességekkel szolgál, amiből megtudhatjuk, hogy a magyar bárók keresztapaságot vállaltak a városban, vagy példának okáért azt is, hogy a magyar uraknak milyen bohócai voltak. A könyv hasonlóan az elsőként ismertetett Priskos rhétor töredékei című kötethez, nemcsak a magas történettudománynak fogalmaz meg megállapításokat, hanem a történelem iránt érdeklődők igényeit is kielégíti. Bárány Attila végül arra kérdezett rá a szerzőtől, hogy mennyire érezhető Zsigmond király mindennapjaiban az éppen aktuális huszita és török betörés Magyarországon és észlehető-e, hogy elhanyagolta a király hazánk ügyeit a római császárság megszerzése miatt.
A könyvbemutató végén E. Kovács Péter válaszolt a feltett kérdésekre. Kifejtette, hogy semmiféle hátrány nem származott abból, hogy Zsigmond nem tartózkodott az országban huzamosabb ideig. Folyamatos levelezéssel tartotta a kapcsolatot az ország vezetésével megbízott főurakkal. Továbbá olyan háttéremberei voltak, akik a felmerülő problémákat meg tudták oldani, a támadásokat vissza tudták verni. A szerző a másik feltett kérdésre is választ adott, miszerint Zsigmond külföldi tartózkodása idején sem hanyagolta el a Magyar Királyság ügyeit, ezt mi sem bizonyítja jobban, hogy Siénában alkotta meg a magyarországi hadireformot.
(Fotó: Novák Ádám)
A szerző elmondása szerint a könyvében keveset ír a külpolitikáról, inkább azokra a problémákra fókuszál, amelyeket a siénai tartózkodási ideje alatt próbált megoldani. Ilyen volt a bázeli zsinat, Firenzével, Velencével és a milánói herceggel való kapcsolata. A Zsigmond király Siénában a magyar középokortörténet forrásainak sajátossága miatt ritka kincs, ez ugyanis egy microstoria (mikrotörténet). A szerző motivációjának hátterében több ok is áll, egyrészt érdeklődésének középpontjában áll ez a téma, másrészt bosszantotta az a dolog, hogy többször volt már lehetősége kutatni Siénában, de ezen források megvizsgálására eddig még nem jutott ideje.
A bemutató zárásaként az előadók megköszönték a megjelentek megtisztelő figyelmét ezután a bemutatott kötetek értékesítésre kerültek.
Ezt olvastad?
További cikkek
„Közép- és Kelet-Európa új történetei!” – A NEPOSTRANS ERC projekt konferenciája
2023. szeptember 7-én és 8-án rendezte meg a NEPOSTRANS, vagyis „Negotiating post-imperial transitions: From remobilization to nation-state consolidation. A comparative study of local and regional transitions in post-Habsburg Europe” című […]
1968 dimenziói keleten és nyugaton
A Nemzeti Emlékezet Bizottsága 1968 dimenziói keleten és nyugaton címmel műhelykonferenciát tartott 2023. szeptember 14-én. Az ötvenöt év távlatából sorsfordítónak tekinthető esztendő eseményeit körbejáró rendezvény teljes egészében elérhető vált a […]
⹂Hercegek besúgója” vagy a 17. századi diplomácia nagy tudója? – Gregorio Leti
Farkis Tímea, a Pécsi Tudományegyetem Olasz Tanszékének vezetője másfél évtizede foglalkozik Gregorio Leti XVII. századi történész munkásságának elemzésével és bemutatásával (vö. Farkis 2008, 2011, 2019), aki saját néven és álnév […]
Előző cikk
Nemzetköziség a századforduló hazai feminista mozgalmában
A polgári nőmozgalom története szempontjából már a kortársak véleménye szerint is fontos korszakhatárt képzett az 1896-os év. A millennium időszakára ugyanis – részben az angolszász, részben pedig a német területek […]