Válogatás a 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál történelmi programjaiból
Szeptember 28-án 12:00-kor kezdődik a 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál. A Millenárison tartott négynapos rendezvénysorozat 140 kiállítóval, több mint 40 külföldi szerzővel várja látogatóit. A John Scalzit és Hollandiát díszvendégül látó fesztiválon a hagyományos könyvvásárt számos érdekes program kíséri. Ajánlócikkünkben a történelmi vonatkozásúak közül válogatunk.
A 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál első napja – szeptember 28. (csütörtök)
18.00-tól a Holland Díszvendégstandon (Millenáris B épület): A holland gyermekvonat-akció a két világháború között. / The Dutch Children’s Train Operation Between the World Wars című kiállítás megnyitója. Felkért résztvevők: Désirée Bonis, a Holland Királyság budapesti nagykövete, Arnon Grunberg író és Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere.
A 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál második napja – szeptember 29. (péntek)
14.00 és 14.45 között a Votisky Zsuzsa teremben (Millenáris B épület galéria) mutatják be M. Madarász Anita Kulturális csatatér. Brit–magyar diplomáciatörténet, 1945–1970 című új könyvét Andreides Gábor közreműködésével a Nemzeti Emlékezet Bizottsága szervezésében.
15.00 és 15.45 között a Votisky Zsuzsa teremben (Millenáris B épület galéria) A hódoltság oszmán forrásai címmel tartanak pódiumbeszélgetést. Szereplők: Demeter Gábor (HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont, Történettudományi Intézet), Sz. Simon Éva (Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára) és Pánya István (Katona István Múzeum, Kecskemét).
16.00 és 16.45 között a Votisky Zsuzsa teremben (Millenáris B épület galéria) mutatják be Székely Miklós Schools and museums of modern design in Transylvania around 1900 című könyvét a szerző közreműködésével, aki Sisa Józseffel (HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont, Művészettörténeti Intézet) fog beszélgetni.
17.00 és 17.45 között a Votisky Zsuzsa teremben (Millenáris B épület galéria) a Történeti idő és jelenlét Kalotaszegen. Fejezetek egy emblematikus néprajzi táj jelképpé válásának történeti, társadalmi folyamatairól című kötet szerzői, Balogh Balázs és Fülemile Ágnes (HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézet) beszélgetnek Ablonczy Balázzsal (HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont, Történettudományi Intézet).
A 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál harmadik napja – szeptember 30. (szombat)
10.00 és 10.50 között a Hollandia Díszvendégstand / Szabó Magda teremben (B1) tartják A gyermekvonat-akció és holland–magyar családtörténetek című eseményt. Közreműködik Emy Koopman, Maarten Aalders, Németh Gábor, Perényi Roland és Réthelyi Orsolya.
13.00 és 13.50 között a Hollandia Díszvendégstandnál (B1) tartják Maarten J. Aalders Holland–magyar protestáns kapcsolatok a két világháború között című könyvének bemutatóját a szerző, Réthelyi Orsolya és Galsi Árpád részvételével a Kálvin Kiadó szervezésében.
13.00 és 13.45 között az Európa Pont Társalgóban mutatják be Jonathan Freedland A szabadulóművész – Az ember, aki megszökött Auschwitzból, és beszélt róla a világnak című könyvét. A pódiumbeszélgetés szereplői Radnai Péter, Pécsi Tibor és a kötet fordítója, Torma Péter. Felolvas Hegedűs D. Géza. Az Athenaeum Kiadó és Élet Menete Alapítvány közös rendezvénye.
16.00 és 16.45 között az Európa Pont Előadóteremben mutatják be Csiffáry Gabriella Akiktől más lett a világ – Magyar találmányok, felfedezések és újítások című könyvét. A szerzővel Marton Éva beszélget.
A 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál negyedik napja – október 1. (vasárnap)
15.00 és 15.45 között az Európa Pont Társalgóban Magyarország és a kolonializmus címmel Csaplár-Degovics Krisztián (HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont, Történettudományi Intézet), Sántha István (HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont, Néprajztudományi Intézet) és Kőszegi Margit (Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar) beszélgetnek Bíró László (HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont, Történettudományi Intézet) moderálásával.
16.00 és 16.45 között a Supka Géza teremben (Millenáris D épület galéria) Ami a Bibliából kimaradt. A korai keresztyénség apokrif iratai címmel Pecsuk Ottó, Németh Áron, D. Szebik Imre és Hubai Péter beszélgetnek a Magyar Bibliatársulat szervezésében.
*
A 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál teljes programja elérhető a rendezvény honlapján, ide kattintva.
Ezt olvastad?
További cikkek
TePO 10 Jubileumi Konferencia | Meghívó
2023. májusában volt 10 éve, hogy a Doktoranduszok Országos Szövetsége Történelem- és Politikatudományi Osztálya (TePO) megalakult. Ennek kapcsán az Osztály jubileumi konferenciát rendez 2023. december 2-án a Magyar Kereskedelmi és […]
History Rocks! – a Sabaton zenekar első világháborús projektje Magyarországon
1918. november 11-én írta alá Németország az antanthatalmakkal a fegyverszüneti megállapodást – ezzel véget ért a négy évig tartó Nagy Háború. Az esemény 105. évfordulójának alkalmából a HM Hadtörténeti Intézet […]
A legpontosabb másodi világháborús játék(?) – A The Troop videojáték történészi szemmel
Vannak olyan témák, amelyeket már számtalanszor feldolgozott a (video)játék- és a filmipar, és amelyekkel könyvtárakat töltött meg a történészszakma és a regényírók. Ezek között biztosan toplistás a második világháború, különösképpen […]
Előző cikk
⹂Hercegek besúgója" vagy a 17. századi diplomácia nagy tudója? - Gregorio Leti
Farkis Tímea, a Pécsi Tudományegyetem Olasz Tanszékének vezetője másfél évtizede foglalkozik Gregorio Leti XVII. századi történész munkásságának elemzésével és bemutatásával (vö. Farkis 2008, 2011, 2019), aki saját néven és álnév […]