Kutatók Éjszakája 2021 programajánló
Idén is megrendezik a Kutatók Éjszakáját, amelyen szerkesztőségünk több tagja is részt vesz. Lesz olyan, aki előadást tart, de olyan is, aki csak érdeklődőként hallgat meg egy-egy előadást. A szeptember 24-ei rendezvényre készülve összeállítottunk olvasóink részére egy szubjektív programajánlót, amelyet alább olvashatnak. Az egyes programokról bővebb információ érhető el a szövegben található linkekre kattintva.
Amiben részt veszünk a Kutatók Éjszakája eseményei közül…
Árvai Tünde, a Mozgókép rovat szerkesztője divattörténeti barangolásra hívja az érdeklődőket. Az előadás során „bemutatjuk, hogy a női test változó megítélése, a nők munkába állása, az új szabadidős elfoglaltságok megjelenése, valamint az orvostudomány fejlődése miként forradalmasították a női divatot a 20. század első felében.” Emellett a résztvevők korabeli divatlapokba is belelapozhatnak, illetve papírbabákat öltöztethetnek az adott kor- és napszaknak megfelelő ruhába.

Az Aktuális rovat szerkesztője, Lengyel Ádám online előadás keretében mutatja be, hogy a számítógépes játékok világa hogyan merít a történelemből. Az előadásból kiderül, mi a közös az 1930-as, 1940-es évek náci uralmában és a 2030-as évek idegen megszállásában.
… és amiket ajánlunk közülük
Milyen volt a kapcsolat a Szentszék és a Magyar Népköztársaság között? Milyen hatást gyakorolt ezekre a kapcsolatokra XXIII. János pápa és a II. Vatikáni Zsinat? Többek közt ezekre a kérdésekre kaphat választ, aki ellátogat a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre, ahol Hatos Pál tart előadást a témában!
A Szegedi Történészhallgatók Egyesülete ismét szeretettel vár mindenkit 16 órától egészen este 22 óráig történelmi társasjátékos rendezvényére. Az eseményen komolyabb stratégiai és hadijátékoktól a könnyedebb, történelmi tematikájú társasokig sok érdekes, a szervezők által fejlesztett játékot próbálhatnak ki az érdeklődők!
Szintén a hadijátékok kerülnek fókuszba a Közszolgálati Egyetemen 16 óra 15 perckor, ugyanis Katonás játékok, játékos katonák címmel tart előadást Harangi-Tóth Zoltán őrnagy arról, hogy miként is használhatók ezek a játékok a felsőoktatásban.
A Pécsi Tudományegyetemen izgalmas előadásokkal találkozhatnak az érdeklődők a Kutatók Éjszakájának keretében. 17 órai kezdettel Bebesi György beszél arról, milyen szerepet játszottak az orosz cári csapatok a szabadságharc leverésében, míg ezzel párhuzamosan Komjáti Diána az ikonokról, és azok kulturális jelentőségéről tart előadást.
Budapesten 17 órától az MTA–OSZK Res Libraria Hungariae Kutatócsoport keretében működő Fragmenta Codicum Műhely, valamint a 19. századi Könyv- és Sajtótörténeti Műhely tagjai mutatják be azokat az izgalmas, érdekes töredékeket, amelyekkel munkájuk során találkoznak. Az előadások után a töredékek meg is tekinthetők.

Két turnusban, 16 óra 30 perces, illetve 17 óra 30 perces kezdettel épülettörténeti barangolást rendez a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium. Az érdeklődők bejárhatják az 1904-ben Petz Samu által tervezett épületet, és bepillantást nyerhetnek az intézmény archívumának érdekességeibe is.
A vikingek iránt érdeklődők számára kínál remek lehetőséget a Debreceni Egyetemen Katona Csete előadása, ahol az érdekes információk és a mítoszrombolás mellett nyereményjáték és „viking sakk” is várja a látogatókat 18 órai kezdettel.
Mivel foglalkozik a néprajzos? Az biztos, hogy „nem rajzol népeket”, de „nem csak népművészettel foglalkozik”. Aki szeretné a fenti kérdésre megkapni a választ, annak érdemes ellátogatnia a Szegedi Tudományegyetem Néprajz Tanszékének programjára, ahol 18 órától várják az érdeklődőket színes tematikájú előadásokkal.

A szegedieket, illetve az erre az alkalomra a városba látogatókat érdekes programokkal várja az MNL Csongrád-Csanád Megyei Levéltára: 18 órától több turnusban a levéltár életével és történelemmel kapcsolatos társasjátékokat próbálhatnak ki az érdeklődők, illetve szintén 18 órától kezdődően a levéltár munkatársainak rövid előadásait hallgathatják a látogatok különböző erőszakos történelmi eseményekről Buda 1541-es ostromától egészen a 20. századi perek furcsaságaiig.
Este negyed 7-től az érdeklődők izgalmas magyar életutakat ismerhetnek meg a francia idegenlégióból Pécsett Bene Krisztián és Palócz Márk előadásában, majd ugyanezen a helyszínen 19 óra 15 perctől Varga Bence mutatja be Ausztrália és Új-Zéland európai szerepvállalását az első világháborúból.
Napjaink egyik legaktuálisabb kérdése a környezetvédelem, azonban igen ritkán esik szó arról, vajon mit tesz a katolikus egyház ezen a téren? Ebben enged bepillantást az érdeklődők számára Ujházi Lóránd előadása!
Természetesen a Kutatók Éjszakája ennél jóval bővebb programkínálattal várja az érdeklődőket. Érdemes ellátogatni a rendezvény honlapjára!
Ezt olvastad?
További cikkek
Tisztújító közgyűlés a Magyar Történelmi Társulatban
2023. május 13-án tisztújító közgyűlést tartott a Magyar Történelmi Társulat. Nyolc év után leköszönt elnöki posztjáról Hermann Róbert, illetve a főtitkári pozícióról Csukovits Enikő. Az ülésen értékelték az elmúlt időszak […]
VallásCooltúra – Vallásokról, vallástudományról közérthetően
Mi köze van a Q-Anonnak és az összeesküvés-elméleteknek a valláshoz? Mi a különbség a vallási turizmus és a zarándoklat közt? Mi a helyzet a sorozatgyilkosokkal és az ő esetleges vallási […]
Üzenetek a 19. századból – Széchenyi István leveleinek online adatbázisa
Fegyvert ragad Napóleon ellen, megismerkedik a korszak technológiai újításaival és egy tudós társaságot is életre hív. Máskor a szüleitől vár pénzeszközöket likviditása helyreállítására, szerelmet vall a kiszemelt hölgynek, vagy éppen […]
Előző cikk
A történet, amely a végén kezdődik: A Magyarországon ideiglenesen állomásozó szovjet csapatok kivonulásának 30. évfordulójára
A nemrégiben történt afganisztáni kivonulás, és azok rövidtávú következményei, ezen sorok olvasói számára már ismertek lehetnek. Egy-egy kivonulás körülményei, akár több évtizedig kihatással lehetnek az adott ország, de akár régiók […]